Nagrody za promocję Bolesławca 2015

Gala 2015
fot. K. Gwizdała Nagrodzeni zostali m.in. Bolesławiecka Rada Seniorów, Miejska Orkiestra Dęta, Miejskie Przedszkole nr 3 i KOS „Olimpijczyk”.
istotne.pl 0 gala, promocja, piotr roman

Reklama

Za promocję miasta w 2014 roku przyznano 22 nagrody oraz cztery nagrody honorowe. W programie artystycznym mi.in wystąpiła grupa Tres i Wojtek Andrzejewski uczeń pracowni muzycznej BOK-MCC. Mirek Kuc i Sławomir Zimniak wykonali preludium e-moll Chopina na dwie gitary w aranżacji Mirka Kuca.

Gala rozdania nagród za promocję miasta w 2014 rokuGala rozdania nagród za promocję miasta w 2014 rokufot. Krzysztof Gwizdała

Nagrody honorowe przyznano

  • Piotrowi Żądło prezesowi rejonowego Koła Pszczelarzy w Bolesławcu. Piotr Żądło to długoletni Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Bolesławcu. W swojej działalności popularyzuje pszczelarstwo i zalety pszczelich produktów dla zdrowia. Od lat współpracuje z samorządami lokalnymi powiatu bolesławieckiego, integrując środowisko pszczelarzy i prowadząc edukację dotyczącą hodowli pszczół oraz zasad ekologicznego rolnictwa. Promuje bolesławieckich pszczelarzy oraz miasto Bolesławiec za pośrednictwem mediów i organizowanych przez Rejonowe Koło Pszczelarzy w Bolesławcu spotkań.
  • ppłk. w st. spocz. Janowi Szuszkiewiczowi prezesowi związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Razem z członkami Stowarzyszenia propaguje wojskową historię Bolesławca. Na doroczne spotkania, organizowane przez Stowarzyszenie, przyjeżdżają z całej Polski żołnierze którzy służyli niegdyś w Bolesławcu. Członkowie Związku współpracują też z innymi Stowarzyszeniami byłych żołnierzy. Bolesławieckie koło nr 3 Związku zrzesza ponad 30 osób, które aktywnie uczestniczą w życiu miasta.
  • Bolesławieckiej Radzie Seniorów. Rada została powołana przez Prezydenta Miasta 22 grudnia 2009 r. Od 13 czerwca 2013 r. działa druga kadencja Rady. Składa się ona z 11 członków, a jej przewodniczącą jest Maria Szpak. Rada ds. Seniorów pełni dla organów samorządowych funkcje doradczo-opiniujące w sprawach dotyczących jakości życia osób w starszym wieku. Rada określa priorytety potrzeb i problemów osób w wieku senioralnym oraz przedstawia propozycje i wnioski dotyczące działań na rzecz seniorów.
  • Zehnder Group Bolesławiec Sp.z.o.o. Firma Zehnder rozpoczęła w Bolesławcu produkcję w 1999 r. Produkuje tu grzejniki najwyższej jakości, uznanej na całym świecie. Od samego początku swojego istnienia firma się rozwija i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bolesławieckich firm. Zakład Zehnder był pierwszym, który zainwestował na dużą skalę w północnej części Bolesławca, dzisiejszej Bolesławieckiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Dyrektorem bolesławieckiego oddziału firmy Zehnder jest Piotr Kościsz.
Gala rozdania nagród za promocję miasta w 2014 rokuGala rozdania nagród za promocję miasta w 2014 rokufot. Krzysztof Gwizdała

W kategorii nauka nagrody przyznano

  • Ewie Szachowicz długoletniemu pracownikowi Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 7 z oddziałami integracyjnymi. Od 2008 roku dyrektorka placówki. To twórczy i nowatorski dyrektor, poszukujący nowych rozwiązań, metod i form pracy. Odważnie, odpowiedzialnie i z powodzeniem wprowadza współczesne koncepcje edukacji przedszkolnej. Jako pierwsza w Bolesławcu zainicjowała transgraniczną współpracę między polskimi i czeskimi przedszkolami. Pomysłodawczyni trzech projektów współfinansowanych z pieniędzy unijnych, przy wsparciu Euroregionu Nysa. Z inicjatywy Ewy Szachowicz całe grono pedagogiczne podwyższa swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
  • Rafałowi Molendzie uczniowi III klasy o profilu humanistycznym I Liceum Ogólnokształcącego. To finalista III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy. W poprzednim roku szkolnym został laureatem Dolnośląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, brał udział w zawodach okręgowych II Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania, w Olimpiadzie Wiedzy o III RP oraz w finale wojewódzkim Konkursu 25 lat Senatu w Polsce. Oprócz osiągnieć naukowych ma też sukcesy w brydżu sportowym: Mistrz Makroregionu i Dolnego Śląska, IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski oraz VII miejsce w Mistrzostwach Polski Par Młodzieży Szkolnej.
  • Miejskiemu Przedszkolu Miejskiemu nr 3. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności przedszkolnej placówka ta zdobyła kilka cennych certyfikatów: Dodaj język do ulubionych, Razem w pełni sprawni, Akademia Zdrowego Przedszkolaka i Bezpieczne Przedszkole. W 2014 roku zrealizowano dwa projekty współfinansowane z piniędzy Unii Europejskiej przy wsparciu Euroregionu Nysa: „Transgraniczni Mali Badacze” oraz „Ruch i zabawa rozwija polskie i czeskie przedszkolaki”. Dwukrotnie otrzymało tytuł „Najszybszego Przedszkola” w Europejskim Biegu Ulicznym, tytuł „Przedszkole w Ruchu” w ogólnopolskiej akcji MEN, tytuł „Przedszkola Dobrze Przygotowującego do Szkoły” i III miejsce w dolnośląskim finale konkursu „Mam 6 lat”.
  • Zespołowi uczniów z SP nr 2: Oldze Bajer, Jakubowi Mazurowi i Jackowi Harmiderowi. Troje sześciolatków, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, zdobyło tytuł Mistrza Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa 2014. Konkurs zorganizował Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. W maju 2014 roku drużyna otrzymała Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a w czerwcu w trakcie XVIII gali „Pan Prezydent zaprasza” otrzymała certyfikat „Talent roku 2014”.

W kategorii kultura nagrody przyznano

  • Mateuszowi Grobelnemu. Działania artystyczne Mateusza Grobelnego w dziedzinie ceramiki są znane i doceniane na całym świecie. Szczególnie widowiskowym i wzbudzającym największe emocje w odbiorcach działaniem jest budowa i wypał Pieców–Rzeźb opalanych drewnem. Od dwóch lat jest komisarzem Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Jego osiągnięcia w poprzednim roku to mi.n.: indywidualna wystawa ,,Struktury Ciała” oraz prelekcja ,,Blizny po Ogniu” w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku, premiera filmu ,,Człowiek Ognia”, prezentacja prac w ramach Biennale Ceramiki na wyspie Bornholm w Danii, wystawa po Międzynarodowym Sympozjum Ceramicznym w Gmunden 2013 w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech, realizacja pieca-rzeźby „Mur ognia” w trakcie 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki oraz ceramiczna ławka na bolesławieckim Rynku.
  • Halinie Bałackiej-Kłak instruktorce pracowni Tańca Współczesnego w BOK-MCC. Halina Bałacka-Kłak prowadzi zajęcia dla trzech grup wiekowych; w sumie na zajęcia uczęszcza 60 osób. Autorka i choreografka cieszących się popularnością spektakli tanecznych: „Z jednej gliny”, „Metanoia”, „ojDaDana”. Jej wychowankowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach regionalnych i ogólnopolskich. W maju 2014 roku na XV Ogólnopolskim Turnieju Zespołów Tanecznych STONOGA w Chojnowie grupa MODUS zajęła I miejsce w kategorii freestyle powyżej 15 lat, a grupa NOCTURN III miejsce we freestylu 12-15 latków. Na V Dziecięcym i Młodzieżowym Przeglądzie Tanecznym „Lubin Dance” grupa NOCTURN zdobyła główną nagrodę w kategorii Mini Spektakl Taneczny, natomiast grupa MODUS otrzymała dwa wyróżnienia.
  • Miejskiej Orkiestrze Dętej „Bolesławiec”. Orkiestra uczestniczy w znaczących uroczystościach i imprezach na terenie miasta i regionu. Każde miejskie święto w Bolesławcu odbywa się przy jej udziale. Od 1997 roku kapelmistrzem orkiestry jest Jan Chojnacki. Występując w trakcie państwowych świąt muzycy grają marsz generalski, pieśni patriotyczne, a na imprezach miejskich wykonują utwory rozrywkowe. W 2014 roku Orkiestra towarzyszyła wielu imprezom zorganizowanym przez Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół. Był to m.in. uroczysty apel i nabożeństwo w miejscowości Rakovac z udziałem Ambasadora Polski w Bośni i Hercegowinie, msza i koncert w Sarajewie oraz koncert w Prnjavorze z okazji obchodów 40-lecia podpisania umowy o współpracy z Bolesławcem.

Zdjęcia Grzegorza Matoryna z rozdania nagród można obejrzeć w galerii umieszczonej na koncie dropbox.

W kategorii działalność społeczna nagrody przyznano

  • Halinie Marii Waniak. Halina Waniak jest prezesem Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. Organizatorka wielu przedsięwzięć, których celem są m.in.: aktywna współpraca z Polakami i ich potomkami w Bośni i Hercegowinie, Serbii i Chorwacji, pomoc materialna tamtejszej Polonii, kultywowanie dziedzictwa kulturowego oraz dbałość o miejsca pamięci związane z historią reemigrantów. W poprzednim roku członkowie stowarzyszenia zorganizowali w czerwcu zbiórkę darów dla powodzian w Bośni i Hercegowinie, współorganizowali uroczystość postawienia na cmentarzu w Rakovcu tablicy pamiątkowej upamiętniającej Polaków, przygotowali pokaz filmów o Bośni ,,Bośnia w kadrze”, zaś z uczniami II bolesławieckiego LO współorganizowali finał projektu ,,Wspomnienie z Polskiej Bośni”.
  • Bolesławieckiemu Centrum Inicjatyw Lokalnych Via Sudetica. Stowarzyszenie jest jedną z najaktywniej działających organizacji pozarządowych w regionie bolesławieckim. Organizator Gliniady od 2007 do 2013 roku oraz Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2014 roku stowarzyszenie promowało nasz region i tutejszą ceramikę organizując m.in. ,,Ceramiczny Bike Maraton MTB Bolesławiec”, w którym udział wzięło 120 zawodników. Współpraca stowarzyszenia z Instytutem Polskim w Pradze zaowocowała udziałem VIA SUDETICA w Imprezie ,,Dni Kultury i Kuchni Polskiej”, w ramach której prezentowany był dorobek turystyczny i ceramiczny regionu bolesławieckiego. Ofertą stowarzyszenia jest „Ceramiczna Kraina” czyli możliwość bezpośredniego kontaktu turystów z gliną, wypałem i wyrobami ceramicznymi. Stowarzyszenie współorganizowało ,,Rowerową Rundkę” w ramach ,,Tygodnia z Powiatem Bolesławieckim”.
  • Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”Stowarzyszenie jest spadkobiercą tradycji wojskowych stacjonującej niegdyś w Bolesławcu Kompanii Specjalnej. Jego członkowie kierują się zasadami wpisanymi w wojskowe sztandary: Bóg, Honor, Ojczyzna, które urzeczywistniają w życiu społecznym. Mieszkańcy znają członków Stowarzyszenia z ich zaangażowania w działalność charytatywną, edukacyjną, sportową i turystyczną. Na ich pomoc mogą też liczyć kluby sportowe, szkoły, PCK i miejscowe parafie. W działaniach edukacyjno-sportowych współpracuje też z 23. Śląskim Pułkiem Artylerii. Stowarzyszenie współorganizuje zawody dla młodzieży szkół o profilu wojskowym, obozy szkoleniowo rekreacyjne dla klas o profilu wojskowym, piknik sportowo-obronny z okazji Dnia Dziecka, bale charytatywne, Festyny Rodzinne Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, spotkania z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski oraz z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej. 

W kategorii sport nagrody otrzymali

  • Stanisław ZapiórTrener grupy młodzików Bolesławieckiego Klubu Sportowego „Bobrzanie”. Znany w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej jako bardzo dobry szkoleniowiec młodzieżowy. Szczególnie ceniony jest w Okręgowym Związku Piłki Nożnej okręgu jeleniogórskiego. Wśrod ubiegłorocznych sukcesów drużyny Stanisława Zapióra są Mistrzostwo Okręgu Jeleniogórskiego Młodzików oraz Halowe Wicemistrzostwo Okręgu Jeleniogórskiego Młodzików.
  • Jakub Lisiewski.Pomysłodawca i założyciel Klubu Rugby HUSAR. Wielokrotny reprezentant Polski w Rugby 7-osobowym, wielokrotny Mistrz Polski, Ekstraligi Rugby 7 oraz Akademickich Mistrzostw Polski. Jest prezesem Dolnośląskiego Okręgowego Związku Rugby, delegatem Dolnośląskiej Federacji Sportu oraz delegatem Polskiego Związku Rugby. W 2014 roku został powołany na stanowisko II trenera Reprezentacji Polski Rugby 7 do 19 lat. Angażuje się w akcje prospołeczne, kulturalne oraz sportowe. Jego staraniem w Bolesławcu pojawiło się Rugby TAG jako szkolny sport. Zorganizował dwa międzynarodowych turnieje rugby 7 i Ogólnopolską Młodzieżową Olimpiadę w tej dyscyplinie sportu.
  • Krzysztof ŚliwińskiOd 18 lat organizuje osiedlowo-rodzinne turnieje piłki nożnej dla dzieci, młodzieży i weteranów. Biorą w nich udział już trzy pokolenia bolesławian związanych z Osiedlem Staszica czyli tzw. "Kolonią". To znany w całym mieście turniej piłkarski Dolne Młyny, w trakcie którego na boisku pojawia się wielu znanych bolesławian i nie tylko tych związanych z tym osiedlem. Każdy turniej ma swoich gości, którymi są znani piłkarze ekstraklasowych drużyn, a wśród nich i bolesławianie: Janusz Kubot, Zbigniew Mandziejewicz czy Zbigniew Szewczyk.
  • Izabela TkaczykZawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Oxpress. Reprezentowała Bolesławiec na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Dolnego Śląska oraz na zawodach międzynarodowych. Osiągnięte w 2014 roku wyniki plasują ją w ścisłej czołówce juniorek młodszych w Polsce i w pierwszej trójce pływaczek Dolnego Śląska. W 2014 roku zdobyła 15 złotych medali, 11 srebrnych i 3 brązowe. Została powołana do Kadry Narodowej Juniorów Młodszych oraz do Kadry Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego juniorów młodszych. Otrzymała List Gratulacyjny za miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji ,,TOP TEM POLAND” w kategorii 14-latek.
  • Adam GoleńskiTo utalentowany tenisista stołowy z klubu TOP Bolesławiec. Jego osiągnięcia to: 2. miejsce w Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Młodzików i awans do Grand Prix Polski Młodzików, 25. miejsce w Polsce w Turnieju Mini Olimpic Games, 5. miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików, 5. miejsce w Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Kadetów i 57. miejsce w Grand Prix Polski Młodzików. Powołany przez Dolnośląski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego do kadry wojewódzkiej młodzików.
  • Waldemar KrzemińskiPrzewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „OLIMPIJCZYK” przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych. W 2014 roku zajął I miejsce na I Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Pleszewie, III miejsce na XIV Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Węgierskiej Górce oraz brązowy medal na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym grupy IV w Kaliszu.
  • Zbigniew GawełZawodnik Klubu Olimpiad Specjalnych „OLIMPIJCZYK” przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych. Zdobył m.in. srebrny medal w piłce nożnej na XII Dolnośląskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Bolesławcu, złoty medal w skoku wzwyż i srebrny w sztafecie 4x100 m na XIV Dolnośląskim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych w Kamiennej Górze. Zdobywca srebrnego medalu w piłce nożnej na X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy oraz złotego medalu w Trójboju Siłowym na XI Dolnośląskim Mityngu Olimpiad Specjalnych w Bolesławcu.
  • Maciej GossZawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”. Specjalizuje się w biegach płotkarskich. Mistrz Polski Juniorów w biegu na 400 m ppł na Mistrzostwach Polski Juniorów w Toruniu. Zdobył 1. miejsce w biegu na 400 m ppł na Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych w Białej Podlaskiej oraz 1. miejsce w biegu na tym samym dystansie na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów w Bogatyni. Jest zawodnikiem drużyny, która w 2014 roku startowała w I Lidze Juniorów oraz w I Lidze Seniorów i awansowała do Ekstraklasy. Maciej Goss objęty jest szkoleniem Kadry Narodowej i posiada I klasę sportową. Jego trenerem jest Małgorzata Markowska.
  • Bartosz WróbelZawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”. Specjalizuje się w biegach długich. Zdobył Mistrzostwo Polski w biegach przełajowych na Mistrzostwach Polski Juniorów w Kołczewie, III miejsce w biegu na 2000 m z przeszkodami na Mistrzostwach Polski w Toruniu oraz I miejsce w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów. Zawodnik drużyny, która w 2014 roku startowała w I Lidze Juniorów i w I Lidze Seniorów. Reprezentant Polski na Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym w Bydgoszczy. Objęty jest szkoleniem Kadry Narodowej i posiada I klasę sportową. Trenerem Bartosza jest Małgorzata Markowska.
  • Norman Lippik, Jakub Patreuha i Patryk Patreuha z pracowni brydża sportowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu. Polscy młodzicy z Jakubem i Patrykiem Patreuhami zdobyli pierwsze Drużynowe Mistrzostwo Świata w kategorii do 15 lat w Stambule. Jakub i Patryk wywalczyli też złoty medal w turnieju par na Mistrzostwach Polski Młodzików i srebrny medal w turnieju teamów oraz brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzieży Szkolnej. Norman Lippik zdobył I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych w Turnieju Par na maxy i VI miejsce w Turnieju Par na impy, a także złoty medal w Mistrzostwach Powiatu Bolesławieckiego. Młodzi zawodnicy zdominowali cykl Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej w poprzednim sezonie, zajmując miejsca na podium niemal w każdych zawodach.
  • Klub Olimpiad Specjalnych ,,Olimpijczyk” Bolesławiec. Klub działa przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Zawodnicy tego klubu zdobyli 24 złote medale w różnych dyscyplinach sportu na zawodach regionalnych i ogólnopolskich. Wywalczyli też 22 srebrne i 15 brązowych medali w Dolnośląskim Mityngach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie biegowym w Jakuszycach, w piłce nożnej, koszykówce i trójboju siłowym w Bolesławcu, w lekkiej atletyce w Kamiennej Górze i w badmintonie w Legnicy, a także na Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy i Dolnośląskim Mityngu w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych.

Redakcja portalu i gazety Istotne.pl serdecznie gratuluje wszystkim nagrodzonym.

Reklama