Poligonowe manewry klas mundurowych

Poligonowe manewry klas mundurowych
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński 16 lutego br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Świętoszowie odbyły się zawody sportowo-obronne uczniów klas mundurowych. W konkurencjach sprawnościowych rywalizowali uczniowie pięciu dolnośląskich szkół.
istotne.pl wojsko, zawody, commando, artyleria, manewry, 23 śpa

Organizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”, 23 Śląski Pułk Artylerii, a także bolesławiecki oddział Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów. W manewrach wzięło udział ponad 150 uczniów, którzy reprezentowali szkoły kształcące młodzież w klasach mundurowych z Legnicy, Lubomierza, Rakowic, Dobrodzienia i Piechowic.

Zawody realizowane były w formie marszobiegu zespołowego, polegającego na pokonaniu 6-kilometrowej trasy w terenie leśnym oraz wykonaniu po drodze szeregu zadań sprawnościowych w możliwie najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy zawodów musieli zmierzyć się z niezwykle trudnymi konkurencjami wymagającymi wielu umiejętności, a także odpowiedniego przygotowania i kondycji fizycznej.

Na początku zawodnicy musieli przenieść trzy skrzynki amunicyjne o wadze 25 kg na odcinku 30 metrów. Na kolejnym punkcie sprawnościowym wojskowi instruktorzy sprawdzili znajomość udzielania pierwszej pomocy, po czym zespoły musiały przetransportować na noszach 2 rannych do oddalonego o kilkadziesiąt metrów punktu ewakuacji.

Największy entuzjazm wśród uczestników zawodów wzbudziły jednak konkurencje wojskowe. Na kolejnych punktach zawodnicy musieli wykonać strzelanie z broni pneumatycznej na celność oraz rzut granatem ćwiczebnym. Na koniec pozostawiono konkurencję wymagającą siły fizycznej, która polegała na przepchnięciu samochodu osobowo-terenowego na odległość 30 metrów. Zaangażowanie i wola walki uczestników sprawiły, że rywalizacja przez cały czas trwania zawodów była niezwykle zacięta.

W wyniku przeprowadzonych konkurencji I miejsce uzyskała drużyna chłopców z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic, II miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego z Lubomierza, a trzecia lokata przypadła w udziale drużynie dziewcząt z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic.

Podkreślenia wymaga fakt, że żeńska drużyna z Rakowic otrzymała również nagrodę specjalną za uzyskanie najlepszych wyników w strzelaniu z broni pneumatycznej.

Po odczytaniu przez sędziego głównego kapitana Jakuba Wołyńskiego protokołu oraz podsumowaniu zawodów dowódca 23 Pułku Artylerii wz. podpułkownik Tomasz Lisiecki wspólnie z wiceprezesem Stowarzyszenia „Commando” starszym chorążym sztabowym rezerwy Bogdanem Fiałkowskim oraz prezesem bolesławieckiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów pułkownikiem rezerwy Henrykiem Harkotem wręczyli zwycięskim drużynom puchary oraz nagrody rzeczowe.

kpt. Remigiusz Kwieciński