Oskarowe dokumenty w Forum

Oskarowe dokumenty w Forum
fot. BOK-MCC Dzień po uroczystej gali wręczania najbardziej prestiżowej statuetki w branży filmowej w Hollywood, na ekranie kina w Bolesławcu dwie nominowane do Oskara produkcje.
istotne.pl dkf, kino forum
BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Dwa polskie filmy nominowane do tegorocznych Oscarów w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny: „ Joanna” i „Nasza Klątwa” na ekranie 23 lutego o 19:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

„Nasza Klątwa” w reż. Tomasza Śliwińskiego, absolwenta wydziału reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej jest zapisem zmagań reżysera oraz jego żony z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka. Klątwa Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hiperwentylacji, CCHS) powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Ta bardzo osobista wypowiedź reżysera pokazuje proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

Natomiast „Joanna” nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby. Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

W kinie Forum można również obejrzeć do 26 lutego film „Ida” również nominowany do Oskara. rezerwacje i informacje na stronie kina Forum.