Żołnierze NATO: Skuteczni w działaniu

Żołnierze NATO: Skuteczni w działaniu
fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. chor. Waldemar Młynarczyk, chor. Rafał Mniedło Na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie ćwiczą żołnierze z 9 krajów.
istotne.pl wojsko, ćwiczenia, poligon, 10bkpanc świętoszów, nato

Do sił VJTF wydzielono pluton artylerii (Belgia), kompanię aeromobilną (Czechy), kompanię piechoty zmechanizowanej (Niemcy), pododdział współpracy cywilno-wojskowej (Węgry), pododdział sił specjalnych (Litwa), kompanię aeromobilną (Holandia), kompanię piechoty zmechanizowanej (Norwegia) oraz śmigłowce Black Hawk (USA). Polska – jako gospodarz ćwiczenia – wystawiła kompanię czołgów, pluton artylerii, pluton żandarmerii wojskowej, grupę żołnierzy sił specjalnych oraz śmigłowce szturmowe i transportowe.

Wydzielone siły sojusznicze dotarły na polski poligon drogą lotniczą, kołową, kolejową i morską. Blisko 2 tysiące żołnierzy i około 500 jednostek sprzętu przemieszczono za pomocą 17 transportów lotniczych, 30 konwojów kołowych, 9 transportów kolejowych i 1 transportu morskiego. W tej fazie ćwiczenia szczególną rolę pełniły siły Wojska Polskiego, które występowały w roli państwa-gospodarza.

Aktywna część ćwiczenia trwa od 15 czerwca. W tym czasie żołnierze VJTF bez podziału na poszczególne nacje wykonują wspólne działania zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia. Sojusznicy współdziałają m.in. w czasie wykonywania manewrów na rozległych pasach taktycznych z wykorzystaniem amunicji bojowej. Dynamiczne działania taktyczne i ogniowe wspierane są przez śmigłowce, które aktywnie uczestniczą w ćwiczeniu.

Celem ćwiczenia Noble Jump jest praktyczne zweryfikowanie sposobu działania pododdziałów, które w 2015 r. pełnią dyżur w ramach Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF). Obecność wojsk z innych państw NATO w Polsce jest dowodem na trwałość Sojuszu i zobowiązań, jakie wynikają z bycia jego częścią, w tym gotowości do przyjścia sobie wzajemnie z pomocą, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest też wymiernym efektem realizacji postanowień z Newport.

Więcej informacji i zdjęć na stronie 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

kpt. Justyna Balik/ii