Kino dla osób niedowidzących i niedosłyszących

Kino dla osób niedowidzących i niedosłyszących
fot. BOK-MCC W sali kameralnej Forum pokazano „Jasminom” i „Wymyk”. Był to pierwszy w Bolesławcu pokazu z audiodeskrypcją przeznaczony dla osób niedowidzących i z napisami dla osób niedosłyszących.
istotne.pl bok mcc, kino forum

Mariusz Trzeciakiewicz prezes fundacji Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka” przed projekcją mówił o różnych technikach odbioru sztuki i filmu w tym poprzez audiodeskrypcję. Techniki te mają za zadanie wprowadzić osoby niewidome lub niedowidzące w świat wizualnych szczegółów przekazywanych dźwiękiem. Tłumaczem na język migowy była Monika Maj. Jednym z głównych założeń fundacji jest eliminowanie barier i umożliwienie osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu aktywnie uczestniczyć w szeroko rozumianej kulturze.

Pokaz zorganizowany został wspólnie z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”. Impreza odbyła się w ramach pierwszej edycji „Festiwalu ADAPTER. Film bez Barier” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Patronat nad bolesławieckim pokazem objął Prezydent Miasta Piotr Roman.