Niezwykła wystawa w Muzeum otwarta

Niezwykła wystawa w Muzeum otwarta
fot. Muzeum Ceramiki W minioną sobotę w bolesławieckim Muzeum Ceramiki odbył się wernisaż wystawy „Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich”.
istotne.pl muzeum ceramiki, anna bober-tubaj

Było to niezwykłe wydarzenie, w którym uczestniczyło ponad 150 gości z Polski, Czech i Niemiec. Na wernisaż przybyli m.in. przedstawiciele partnerskich placówek: Krkonošského muzeum Vrchlabí dyrektor Blanka Zázvorková oraz Jiří Louda, Olga Metelková, Jana Skálová, Radka Řezničková, Severočeského muzeum v Liberci wicedyrektor dr Kateřina Nováková, Petra Šťovíčková, Oldřich Palata, Miroslav Klaban, Schlesisches Museum zu Görlitz wicedyrektor dr Martin Kügler oraz dr Johanna Brade, Muzeum z Wałbrzycha Jadwiga Kornecka-Cebula oraz Edyta Patro oraz Muzeum Regionalnego w Lubaniu Grzegorz Jaworski, a także badacze i miłośnicy bolesławieckiej kamionki: Helga Heinze z Bad Muskau, Peter Hesse z Wassbüttel i Bolko Peltner z Höhr-Grenzhausen. Dużą grupę stanowili kolekcjonerzy ceramiki, którzy użyczyli eksponatów na wystawę oraz do katalogu: Tomasz Czerniawski, Stanisław Czerniawski, Lech Gut, Andrzej Kaziuk, Norbert Mischok, Piotr Nieratka, Izabela Olszowy, Bolko Peltner, Andrzej Prusiecki oraz Andrzej Wójcik.

Na ekspozycji zaprezentowano kilkaset eksponatów, co umożliwiło pokazanie różnorodności form i bogactwa motywów dekoracyjnych ceramiki XVIII i XIX-wiecznej. Pierwszą grupę obiektów stanowią naczynia zdobione ukośnym żeberkowaniem, drugą zaś wyroby dekorowane plastycznymi nakładkami o różnych formach i motywach zdobniczych. Nielicznie reprezentowane są naczynia zdobione dekoracją malarską.

Na tym tle wyjątkowo prezentują się naczynia z XIX wieku, powstałe według projektów C.D.F. Bacha w bolesławieckiej wytwórni E.S. Gottharda oraz wyroby z garncarni J.G. Altmanna, nagrodzone złotym medalem na I Światowej Wystawie w Londynie w 1851 r. Charakteryzują się one niezwykłą delikatnością, elegancką formą oraz wyrafinowanym zdobieniem. Wiele spośród obiektów zostało po raz pierwszy zaprezentowanych na wystawie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

W trakcie wernisażu zaprezentowano wydaną przez Muzeum z tej okazji publikację, zawierającą katalog oraz teksty naukowe o charakterze eseistycznym dotyczące artystycznej ceramiki bolesławieckiej z XVIII i XIX w. Autorami tej ponad 350-stronicowej polsko-czesko-niemieckiej publikacji są: Anna Bober-Tubaj, Libor Dušek, Barbara Glinkowska, Johanna Kutschera, Jiří Louda, Oldřich Palata oraz Tadeusz Orawiec.

Katalog zadedykowano osobom niezwykłym, od lat związanym z ceramiką: Bogdanowi Góreckiemu wieloletniemu kierownikowi Działu Ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Oldřichowi Palacie kustoszowi Severočeského muzeum v Libercu oraz Steffi i Georgowi Peltnerom nieżyjącym już kolekcjonerom bolesławieckiej ceramiki i założycielom garncarni w Höhr-Grenzhausen.

Publikacja „Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich” to czwarty już tom publikacji z serii opracowań dotyczących poszczególnych zagadnień związanych z historią miejscowej ceramiki wydany przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w ostatnim czasie. Poprzednie katalogi wydano w latach: 2008, 2012 i 2013.

Wystawę oraz katalog przygotowano dzięki współpracy z kilkudziesięcioma muzeami z kraju oraz zagranicy. Wymienić tu należy m.in.: Bildarchiv Foto Marburg, Philipps-Universität, Haus Schlesien, Königswinter-Heisterbacherrott, Krkonošské muzeum Vrchlabí, Kulturhistorisches Museum Görlitz, Legnicką Bibliotekę Publiczną, Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem, Mĕstské muzeum Hořice, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Muzeum Regionalne w Jaworze, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Nysie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Queen Victoria Museum and Art Gallery w Launceston, Regionální muzeum a galerie v Jičíně, Severočeské muzeum v Liberci, Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

„Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich” to jeden z największych i najważniejszych projektów poświęconych ceramice w ostatnim czasie, realizowany przez pracowników Muzeum Ceramiki, będący kontynuacją wcześniejszych badań nad miejscową kamionką, prowadzonych od 2008 r.

Wystawa oraz publikacja zostały przygotowane przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu we współpracy z Krkonošském muzeum we Vrchlabí w ramach projektu „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Wystawa eksponowana będzie do 21 grudnia 2014 roku w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.