Oświadczenie Via Sudetica w sprawie Gliniady

Oświadczenie Via Sudetica w sprawie Gliniady
fot. Krzysztof Gwizdała W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi rzekomo mającej się odbyć w tym roku "Gliniady" lub jej rzekomej "podróbki" stowarzyszenie VIA SUDETICA wydało oświadczenie.
istotne.pl

W liście otrzymanym od Mariusza Lickiewicza z Via Sudetica czytamy:

Stowarzyszenie VIA SUDETICA informuje, że zaproponowało Prezydentowi Miasta Bolesławca organizację multikulturowej parady ceramicznej - Festiwalu Kultur.

W chwili obecnej wspólnie z organizatorem Bolesławieckiego Święta Ceramiki pracujemy nad koncepcją tegorocznego sobotniego eventu. Formuła parady ma skłaniać się ku święcie koloru, dźwięku, radości i przyjaźni. Wydłużona zostanie trasa parady, zmienione zostanie również docelowe miejsce jej przejścia. Trwają prace koncepcyjne nad formułą parady - rozważane są różne formy jej poprowadzenia i możliwości kreacji artystycznej jej uczestników - żadna z nich nie będzie naruszać niczyich dóbr osobistych ani potencjalnych praw autorskich jeżeli takowe istnieją. Zaproszenie do wzięcia udziału w wielkiej wspólnej sobotniej paradzie zostało wystosowane rownież do Pana Bogdana Nowaka.

Jako stowarzyszenie ubolewamy nad tym że inicjatywa, nad którą przez lata pracowali przede wszystkim członkowie VIA SUDETICA i która była przez wiele lat współfinansowana przez stowarzyszenie, jest obecnie przedmiotem konfliktów, sporów i kontrowersji. Piękna idea, która przyświecała Gliniadzie umarła. Gliniada stała się środkiem do prowadzenia wojny politycznej w naszej małej ceramicznej ojczyźnie podczas gdy powinna być jej sztandarowym produktem lokalnym.

Obecnie VIA SUDETICA prowadzi wiele innych działań związanych z promocją regionu i ceramiki bolesławieckiej (przykładem może tu być udział przed tygodniem w Dniach Kultury i Kuchni Polskiej w Pradze) czy też aktywizacją sportową bolesławian - cykl rajdów rowerowych pod nazwą Powiatowa Liga Rowerowa czy też wyścigi rowerowe Ceramiczny Xtrabike Marathon i Ceramiczny Cyklocross. Imprezy te w żaden sposób nie są związane z Gliniadą ani żadnymi działaniami "gliniadopodobnymi".

Nasza decyzja o współtworzeniu tegorocznej parady ma swoje podłoże w oburzeniu bolesławieckich środowisk ceramicznych związanym z decyzją Pana Nowaka o nie organizowaniu w roku bieżącym Parady Gliniady. Członkami VIA SUDETICA są również przedsiębiorcy zwiazani z przemysłem ceramicznym - to oni przez wszystkie lata wspierali rozwój tego happeningu, który od samego początku był określany m.in. przez Pana Nowaka jako oddolna społeczna inicjatywa. Nasza decyzja jest tym bardziej trudna iż następnego dnia po "naszej" multikulturowej paradzie odbędzie się wymagający dużych nakładów organizacyjnych II Ceramiczny Xtrabike Marathon Bolesławiec 2015.