16 tys. osób skorzystało z CIK Orzeł w 2014 roku!

Budynek CIK Orzeł
fot. MZ Przez rok Centrum Integracji Kulturalnej stało się miejscem, gdzie każdy bolesławianin może znaleźć miejsce dla swoich kulturalnych i twórczych działań.
istotne.pl 0 ewa lijewska-małachowska, cik orzeł, bok - mcc

Reklama

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Adaptację byłego kina Orzeł na potrzeby Centrum Integracji Kulturalnej rozpoczęto w 2009 roku. Zadanie było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość projektu to 5 416 048,32 zł, wysokość dofinansowania: 2 664 626,09 zł.

– Celem Centrum jest, oprócz prowadzenia własnych działań, otwarcie się na inicjatywy i pomysły uczniów, szkolnych kół zainteresowań, stowarzyszeń, lokalnych artystów i innych osób, które mają ciekawy pomysł na zaprezentowanie swojej pasji lub twórczości – mówi Ewa Lijewska-Małachowska. – W 2014 roku skorzystało z Centrum 16 tysięcy osób, co ogromnie nas cieszy. To fakt i dowód na to jak Centrum jest potrzebne i jak doskonale zostało przyjęte przez mieszkańców – dodaje dyrektora BOK-MCC.

CIK Orzeł jest przystosowane do projekcji filmowych, poza tym spełnia wiele innych funkcji: jest salą teatralną, taneczną, konferencyjną i koncertową. W kinie odbywają się projekcje młodych filmowców. We foyer budynku organizowane są wystawy i wernisaże. W Orle działają też pracownie: filmowa, fotograficzną, teatralna i pracownie wokalno-muzyczne.

Pracownie w CIK Orzeł

W Centrum działa pracownia fotograficzna (prowadzona przez Urszulę Frąszczak-Matyjewicz i Michała Piaskowskiego), uczęszcza do niej 20 osób w tygodniu. Pracownia zorganizowała już pierwsza wystawę po warsztatach podczas ferii zimowych w 2014 roku. Grzegorz Sidorowicz przeprowadził tutaj swoje autorskie warsztaty fotografii otworkowej.

Pracownia teatralna prowadzona przez Urszulę Fraszczak-Matyjewicz ma trzy grupy (23 osoby tygodniowo). Przedstawienie „Nie deptać trawników! czyli rzecz o łyżeczkach” do którego scenariusz napisała i który wyreżyserowała opiekunka grupy obejrzało ponad 200 widzów.

W Centrum działa też Studio Piosenki prowadzone przez Agatę Pińczuk-Burdzy (łącznie 43 uczestników w tygodniu). Studio Piosenki, to zajęcia dla osób lubiących muzykę lub marzących o karierze estradowej. Instruktorka stwarza uczniom wszelkie warunki, aby mogli uczyć się profesjonalnego śpiewu. Wokalistka prowadzi również warsztaty tematyczne, jak letnie warsztaty wokalne „Śpiew rozrywkowy, a śpiew klasyczny – różnice”.

Jednym z najważniejszych i największych projektów Agaty Pinczuk-Burdzy był wyjątkowy spektakl muzyczny Król Lew, w którym wystąpili uczestnicy wszystkich warsztatów taneczno-muzycznych BOK-MCC. Na scenę wyszło ponad 150 tancerzy i wokalistów.

Michał Szwed powadzi w Centrum Pracownię Edukacji Filmowej. Pracownia współpracuje z Bolesławiecka Szkołą Filmową i może pochwalić się ciekawymi produkcjami: etiudą „35 mm Życia” Szymona Wasylowa (realizacja Pracownia Edukacji Filmowej BOK-MCC), „Horror przez CH” Bartłomieja Muszyńskiego (Pracownia Edukacji Filmowej i Bolesławiecka Szkoła Filmowa) i „Masa krytyczna” Pawła Klimka (Pracownia Edukacji Filmowej i Bolesławiecka Szkoła Filmowa).

W Centrum działa też Bolesławiecki Chór Miejski Aleksander Samostrokow, który ma 31 uczestników.

Przyjaciele CIK Orzeł

Stowarzyszenia, osoby niepełnosprawne, przedszkolaki, szkoły – każdy znajduje w Centrum miejsce, by zorganizować spotkanie, wieczór autorski, wystawę, czy pokaz swoich prac.

W Centrum spotykała się grupa niepełnosprawnych II Środowiskowego Domu Samopomocy na warsztat teatralny z Mariuszem Laudańskim. Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół spotyka się w tutaj dwa razy w miesiącu, na spotkania przychodzi około 70 osób.

W CIK Orzeł odbyło się też dziewięć spotkań Klubu Oko Orła. Jedne z najciekawszych imprez zorganizowanych w ramach Klubu to Bolesławiecki Maraton Fotograficzny i egzotyczna prezentacja zdjęć z Tahiti i Bora Bora „18 dni w raju”.

We foyer Centrum odbyło się kilkanaście innych wystaw: pokonkursowa wystawa fotografii „Wyjątkowe miejsca w moim mieście”, powarsztatowa wystawa fotografii ferie 2014, wystawa „XX lat Bolesławieckiego Święta Ceramiki”, wystawa poplenerowa Stowarzyszenia Camera oraz „Pejzaże i portrety” wystawa fotografii Bożeny Gałan.

Kino w Centrum

W sali kinowej CIK Orzeł odbyło się ponad 30 projekcji filmów niekomercyjnych. Można wymienić niektóre z nich. Przemek Filipowicz zaprezentował tutaj swój film „Pies”, który został zrealizowany latem 2013 roku w okolicach Bolesławca. W ramach pokazu wyświetlone były również dwa filmy Filipa Rudnickiego, zwycięzcy III Festiwalu Kina OFF w Bolesławcu z 2007, „Nędza” i „Twardy jak Stalin”. Przed premierą „Psa” pokazano dodatkowo czterominutową etiudę Filipowicza „Próba sił”.

W Centrum zorganizowano finał konkursu filmowego „Dziękuję nie palę” wspólnie z Powiatową Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną. Filmowy konkurs o ciekawej formule „Dziękuję, nie palę!” został ogłoszony w sierpniu 2014 roku i skierowany do uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem objęli: prezydent Piotr Roman oraz Jacek Klakoćar Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Do konkursy zgłoszono siedem filmów, w których młodzież bardzo szczerze podeszła do problemu palenia papierosów przez swoich rówieśników. Była mowa o tym, że nałóg dzieci finansują, często nieświadomie, rodzice. Poruszano problemy przeciwstawiania się grupie rówieśników, którzy palą papierosy i trudność w zwróceniu uwagi palącemu przyjacielowi. Najlepszym technicznie i najciekawszym filmem była etiuda „Papierosy? Nie dziękuję”
uczniów II Liceum Ogólnokształcącego: Michała Bednarskiego, Marka Kozłowskiego i Urszuli Dachnij.

Koncerty, spektakle, projekty

W 2014 roku odbyło się w CIK Orzeł 14 koncertów. Wystąpili raperzy Skorupa i Bu, był koncert charytatywny Rap dla Kuby, dwa koncerty grupy Poeticon poświecone pamięci Łukasza Ludwikowskiego, koncert Studia Piosenki „Nasi idole”, montaż słowno-muzyczny GS nr 2 z okazji Święta Niepodległości oraz koncert grupy Tres.

Koncert Tres spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Kamila Osuch (vocal), Andrzej Dziedzic (instrumenty perkusyjne), Mirek Kuc (gitara) i Sławek Zimniak (gitara) zaprezentowali fantastyczne aranżacje klasycznej muzyki gitarowej, wzbogacone utworami wokalnymi.

Zespół zaprezentował muzykę na najwyższym poziomie. Świetnie wypadła nowa wokalistka Kamila Osuch. Bardzo liryczna, a jednocześnie ekspresyjna i drapieżna, śpiewała w doskonałym rytmie i tempie. Urzekła publiczność swoją barwą głosu. Utwór wykonany w języku portugalskim w jej interpretacji pokazał jej ogromny potencjał. Doskonale zaprezentował się duet gitarowy Mirek Kuc i Sławek Zimniak. Muzycy wspaniale zagrali standardy muzyki gitarowej wprowadzając w zachwyt słuchaczy. Andrzej Dziedzic na instrumentach perkusyjnych dawał tempo utworom, a w bardziej lirycznych fragmentach dodawał koloru na „przeszkadzajkach”.

Pokazano na deskach CIK Orzeł 14 spektakli, w tym dwie premiery przygotowane przez Pracownię Teatralną BOK-MCC min.: „Kawał sztuki o miłości” w reż. Mariusza Laudańskiego, „Nie deptać trawników” w reż. Urszuli Frąszczak-Matyjewicz.
W Centrum przeprowadzono warsztaty teatralno-integracyjne dla młodzieży z Polski i z Włoch, warsztaty pracy z głosem i ciałem „Muzyka ciała” Barbary Ciemięgi oraz przegląd piosenki imienia Jacka Kaczmarskiego. W ramach edukacji teatralnej przeprowadzono projekt edukacji przedszkolaków, w którym wzięło udział ponad 300 dzieci.

Ciekawym wydarzeniem był też projekt profilaktyczny dotyczący prawnych konsekwencji czynów popełnionych przez młodych ludzi. Pogadanka funkcjonariuszy Straży Miejskiej była połączona z projekcją filmu „Przebudzenie”. Łącznie wzięło w nim udział ponad 1300 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Projekt profilaktyczny „Bezpieczna droga do szkoły” adresowany był do uczniów klas pierwszych oraz klas „0” szkół podstawowych i zrealizowano go wspólnie z Komendą Powiatową Policji. Łącznie wzięło w nim udział ponad 600 uczniów.

Projekt profilaktyczny „Jak spędzić bezpiecznie wakacje nad wodą” realizowano z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, strażnikami Straży Miejskiej oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. W tym projekcie wzięło udział ponad 1300 uczniów.

Reklama