Wystawa konserwatorska i seminarium w Muzeum Ceramiki

Wystawa konserwatorska i seminarium w Muzeum Ceramiki
fot. Muzeum Ceramiki W piątek, 5 grudnia, Muzeum Ceramiki zaprasza na seminarium zatytułowane „Konserwowanie wyrobów rzemieślniczych” oraz wernisaż wystawy „Z konserwatorskiej działalności Muzeum”.
istotne.pl muzeum ceramiki

O 11:00 w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 rozpocznie się seminarium poświęcone różnym zagadnieniom związanym z konserwacją wyrobów rzemiosła artystycznego wykonanym ze szkła, ceramiki i metalu. Wśród referentów znajdą się specjaliści z Polski i Czech.

Marta Bernaciak z Ośrodka Studyjno-Magazynowego Zabytków Archeologicznych w Głogowie przedstawi metody badania zabytków archeologicznych oraz opowie, jakie informacje można uzyskać dzięki analizie otrzymanych w ten sposób danych. Izabela Epa, przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, delegatura w Jeleniej Górze, zaprezentuje ostatnie inwestycje w zakresie konserwacji zabytków architektury z terenu miasta i powiatu bolesławieckiego.

Pracownik Uniwersytetu w Pardubicach Dana Modráčková przedstawi problematykę związaną z przechowywaniem zbiorów muzealnych, część wystąpienia poświęcona będzie konserwacji obrazów malowanych na szkle. W seminarium wezmą też udział specjaliści zajmujący się konserwację różnego typu materiałów, wyrobów rzemieślniczych i dzieł sztuki: Jana Skálová i Radka Řezničková (Muzeum Karkonoskie we Vrchlabí), Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz Veronika Sochůrek (Uniwersytet w Pardubicach).

O 13:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Z konserwatorskiej działalności Muzeum”. W trakcie wernisażu wystawy ogłoszone zostaną wyniki oraz wręczone nagrody laureatom Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Boleslawiec na Najlepszą Pracę Magisterską lub Doktorską z zakresu historii i współczesności miasta Bolesławiec.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przedmioty, których konserwacją zajmowali się pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przez ostatni rok. Zwiedzający będą mogli prześledzić różne etapy pracy nad obiektami wykonanymi z metalu i ceramiki, a także zobaczyć przedmioty po kompleksowej konserwacji. Na pokazane zostaną: zabytki archeologiczne (naczynia i kafle ceramiczne, podkowy i topory) i militaria (broń biała, napierśnik kirasjerski, kule armatnie).

Konserwacja tych przedmiotów odbywała się w specjalistycznej pracowni Muzeum Ceramiki, którą oddano do użytku na początku tego roku. Została ona wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in.: mikroskopy, dygestorium, kauter, piaskarkę, wagę laboratoryjną, stół z blatem podświetlanym, stół z blatem kwasoodpornym oraz lampę do punktowania itd.

Plakat wystaw i wernisażuPlakat wystaw i wernisażufot. Muzeum Ceramiki
Plakat wystaw i wernisażuPlakat wystaw i wernisażufot. Muzeum Ceramiki
LogoLogofot. UM Kowary