Staś Pachnik z Iwin zwycięzcą Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie

Staś Pachnik
fot. Dariusz Pachnik Wielka wiedza, którą zaimponował kadrze kierowniczej KGHM, a także ogromna odporność psychiczna, to atuty, które pozwoliły Stasiowi na sukces w postaci I miejsca w pierwszej Olimpiadzie Wiedzy o KGHM i Regionie.
istotne.pl 0 olimpiada, stanisław pachnik

Reklama

Wielki finał był zwieńczeniem zmagań najpierw na etapie szkolnym, a potem w półfinale regionalnym, który odbył się 14 listopada w Sieroszowicach. Do ścisłego finału awansowało dziesięcioro najlepszych uczestników. Już samo znalezienie się w czołowej dziesiątce było ogromnym sukcesem, ale cel był jasny: rywalizacja o zwycięstwo.

Ostateczna rozgrywka miała miejsce 4 grudnia – w górnicze święto – w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Oprawa była naprawdę godna wielkiego finału i odbywała się w formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Głównym prowadzącym konkurs był… Tomasz Kammel! Imprezę uświetniły też występy artystyczne młodzieży ze szkół Zagłębia Miedziowego.

Już pierwsze pytania konkursowe pokazały, że młodzież jest doskonale przygotowana i nie będzie to lekki spacerek. Do drugiego etapu, nazwanego Zmaganiem Tytanów, awansowało dziewięcioro z dziesięciu finalistów.

W tej rundzie, oprócz wiedzy, trzeba było się wykazać zmysłem taktycznym, ponieważ uczestnicy nawzajem wskazywali, kto ma odpowiadać, bądź brali pytania na siebie. Pięćdziesiąt pytań w tej rundzie wyłoniło trzech uczestników z największą liczbą punktów.

Staś PachnikStaś Pachnikfot. Dariusz Pachnik
Staś Pachnik, Tomasz Kammel i Wojtek PachnikStaś Pachnik, Tomasz Kammel i Wojtek Pachnikfot. Dariusz Pachnik

Wśród nich znalazł się Staś Pachnik, ale także uczennica Szkoły Podstawowej w Gromadce Alicja Płatek, a także Jakub Błaszczyk z Zespołu Szkół Sportowych nr 7 w Lubinie. Tu naprawdę poziom był już wysoki, na trzydzieści pytań były tylko dwie błędne odpowiedzi. Staś odpowiadał bezbłędnie i dzięki temu stał się pierwszym laureatem Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie.

Ten ogromny sukces Staś zawdzięcza przede wszystkim swojemu starszemu bratu Wojtkowi, który jest studentem piątego roku Politechniki Wrocławskiej na wydziale Geoinżynierii Górnictwa i Geologii i który zachęcił młodego laureata do udziału w konkursie oraz kierował jego przygotowaniami.

Zwycięzca otrzymał tablet renomowanej firmy, a także wyjazd (wraz z opiekunem) do Brukseli.

Sukces Stasia i Alicji Płatek (Gromadka) przypomniał obecnej na turnieju kadrze kierowniczej KGHM, że tzw. Stare Zagłębie Miedziowe nadal istnieje i ciągle są tam kultywowane tradycje górnicze. 5 grudnia Szkoła Podstawowa im. Pionierów Polskiej Miedzi w Iwinach obchodzi 25-rocznicę nadania imienia, a zatem Staś sprawił ogromny prezent wszystkim związanych z tą szkołą, gminą i regionem.

Dariusz Pachnik/ii

Reklama