Dawny Odeon

Odeon
fot. Wratislaviae Amici W kolejnej odsłonie naszego cyklu historycznego prezentujemy dawny Odeon.
istotne.pl 0 historia, sebastian zielonka

Reklama

Bolesławiec to piękne miasto o ciekawej architekturze i interesującej historii. Jednym z symboli miasta przed II wojną światową był budynek Odeonu przy dzisiejszej ulicy B. Kubika. Powstał on w 1862 roku według planu miejskiego radcy budowlanego Döricha, a ufundował go Cyrus Nikolaus, który zajmował się piwowarstwem.

Odeon łączył w sobie funkcję restauracji, sali balowej i koncertowej. Dziesięć lat od oddania budynku do użytku przeszedł on modernizację i sala koncertowa po remoncie mogła pomieść 1000 osób (posiadała 700 miejsc siedzących).

Odeon został wybudowany w formie klasycyzującej, na planie prostokąta usytuowanego bezpośrednio przy stawie. Budynek i jego fasadę charakteryzuje prosty podział, symetria i równowaga. Wejście do budynku stanowił reprezentacyjny portyk o pięciu kolumnach toskańskich i dwóch czworobocznych filarach z reprezentacyjnymi schodami. Nad portykiem usytuowano balkon z kamienną balustradą.

Sala balowa Odeonu była w kształcie prostokąta z arkadowym wnętrzem, co nadawało jej charakteru reprezentacyjnego. Wnętrze było ozdobione malowidłami, rzeźbami, efektownymi żyrandolami i roślinami. Obok budynku znajdowała się letnia kawiarnia, w której mieszkańcy mogli wypoczywać nad stawem miejskim, w otoczeniu zieleni.

W drugiej połowie XX wieku, budynek pełnił funkcje usługową i przez długi okres mieściła się w nim restauracja Centralna, lecz, niestety, wnętrza zmodernizowano i utracono pierwotny klimat Odeonu.

Karta pocztowa z pierwszej połowy XX w.Karta pocztowa z pierwszej połowy XX w.fot. ak-ansichtkarten.de
Odeon w latach 20. XX wiekuOdeon w latach 20. XX wiekufot. Wratislaviae Amici
Fasada budynku na malowniczej pocztówce z początku XX wiekuFasada budynku na malowniczej pocztówce z początku XX wiekufot. ak-ansichtskarten.de
Po prawej stronie pocztówki fragment wejścia do budynku z widokiem na staw i kościółPo prawej stronie pocztówki fragment wejścia do budynku z widokiem na staw i kościółfot. Wratislaviae Amici
Kolorowa pocztówka prezentuje OdeonKolorowa pocztówka prezentuje Odeonfot. Wratislaviae Amici
Wnętrze sali na początku XX wiekuWnętrze sali na początku XX wiekufot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Restauracja Centralna w II połowie XX w.Restauracja Centralna w II połowie XX w.fot. Wratislaviae Amici

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Źródła: A. Kozioł, Promenada w Bolesławcu, Bolesławiec 2010; J. Harasimowicz, Dolny Śląsk, Wrocław 2007.

Reklama