Młodzi strażacy w pierwszej piątce w Polsce w sportach obronnych

Młodzi strażacy w pierwszej piątce w Polsce w sportach obronnych
fot. Mirosław Skulski W Porąbce (powiat bielski, woj. śląskie) zainaugurowano 15 Ogólnopolskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Sportach Obronnych, organizowane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Zmagania młodych druhów w wieku od 16 do 21 lat trwały od 3 do 4 lipca. W zawodach wzięło udział 18 zespołów z dziewięciu województw. MDP Tomaszów Bolesławiecki – jako jedyna ekipa – reprezentowała woj. dolnośląskie.

W skład teamu wchodzili:

  • Paulina Tschierschke – kapitan drużyny
  • Tomasz Hyski
  • Dawid Kubuś
  • Piotr Stelmaszek
  • Zbigniew Faryniarz.

Opiekunowie: Wojciech Tschierschke, Agnieszka Kobusiak, Kinga i Mirosław Skulscy.

Sukces MDP Tomaszów BolesławieckiSukces MDP Tomaszów Bolesławieckifot. Mirosław Skulski
Sukces MDP Tomaszów BolesławieckiSukces MDP Tomaszów Bolesławieckifot. Mirosław Skulski
Sukces MDP Tomaszów BolesławieckiSukces MDP Tomaszów Bolesławieckifot. Mirosław Skulski

Program zawodów obejmował pięć etapów: wielobój sprawnościowy, sztafetę pływacką, musztrę zespołową, bieg zespołowy na 1000 m oraz strzelanie sportowe.

W piątek (w pierwszym dniu zawodów) od wczesnych godzin rannych drużyny zmagały się w wieloboju sprawnościowym, który obejmował bieg na orientację na 12 km (różnica wys. terenu 250 m), w trakcie którego trzeba było wykonać określone zadania na czas.

Na początek na Jeziorze Międzybrodzkim było pływanie łódką na czas, następnie pływanie kajakami. Po tych zadaniach drużyna musiała pobiec wg mapy do kolejnego punktu kontrolnego z zadaniem, a było to ratownictwo drogowe z pierwszą pomocą. Ekipa z Tomaszowa poradziła sobie z tym najlepiej i zdobyła 95 pkt na 100 możliwych

Kolejnym etapem była budowa namiotu z pałatek, która poszła sprawnie. Następnie był test wiedzy o Porąbce, w którym nasza młodzieżówka zdobyła 9 pkt na 10!

Kolejnym zadaniem, po kilku kilometrach biegu, było ratownictwo wodne, które polegało na rzucie kołem ratunkowym do celu; następnym etapem było zadanie przeciwpożarowe, które polegało na odwodnieniu oraz zwinięciu linii pożarniczej, a następnie ponowne rozwinięcie i strącenie trzech pachołków podanym prądem wody.

W dalszym etapie była zmiana koła w samochodzie pożarniczym, transport rannego na noszach przez tor przeszkód. Kolejnym trudnym zadaniem był transport ładunku niebezpiecznego, w którym nasz druh Tomasz Hyski był najlepszy i nikt nie był w stanie pobić jego wyniku. Następnym zadaniem było strzelanie z broni pneumatycznej i wreszcie upragniona meta.

Po obiedzie i małym odpoczynku przyszła pora na sztafetę pływacką 4 x 50 m. W tym zadaniu ekipa z OSP Tomaszów spisała się doskonale, a zwłaszcza Paulina Tschierschke, która osiągnęła najlepszy czas, co dało jej tytuł najlepszej pływaczki zawodów.

Wieczorem przed kolacją odbyła się musztra zespołowa. Po pierwszym dniu zmagań zorganizowano ognisko inauguracyjne z pieczeniem kiełbasek.

W sobotę o godz. 8 zaczął się kolejny etap zawodów. Bieg zespołowy na 1000 m, po biegu odbyło się strzelanie sportowe, w którym nasz druh Zbigniew Faryniarz wystrzelał najlepszy wynik w całych zawodach (najlepszy strzelec w kategorii mężczyzn), co mu dało 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej zawodów (na 70 osób).

Po zliczeniu wszystkich punktów MDP Tomaszów Bolesławiecki ukończyło zawody na wysokim 5 miejscu.

Pierwsze trzy miejsca zajęli zawodowcy ze szkół wojskowych, ale nasza ekipa już zaczyna deptać im po piętach.

Mirosław Skulski/ii