Wiemy, kto wystąpi na Dniach Ceramiki!

Wiemy, kto wystąpi na Dniach Ceramiki!
fot. Kerron Riley Polska Stolica Ceramiki – Miasto Bolesławiec zaprasza na 21 Bolesławieckie Święto Ceramiki, które odbędzie się w dniach 19–23 sierpnia 2015 roku.
istotne.pl dni ceramiki

Bolesławiec wśród wielu innych miast w Polsce wyróżnia trwająca od kilku stuleci tradycja wyrobów z gliny. Bolesławieckie Święto Ceramiki jest ceramiczno-interaktywnym działaniem mającym wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego.

Podczas święta, które organizowane jest po raz 21., w dniach 19–23 sierpnia na jednym z największych europejskich kiermaszów zaopatrzyć się będzie można w ceramikę użytkową, dekoracyjną, biżuterię, a także w oryginalne dzieła sztuki. Bez względu na to, czy chcemy kupić naszyjnik, filiżankę, czy donicę, każdy z produktów jest niezwykle oryginalny. Szeroki wybór gwarantuje blisko stu wystawców, w tym ponad dwudziestu producentów ceramiki z Bolesławca oraz producenci, którzy na targi przyjeżdżają nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy: z Czech, Węgier czy Litwy.

Po raz kolejny w pięknej scenerii zabytkowego Rynku będzie można obserwować proces budowy, rozpalenia, wypału oraz wygaszenia widowiskowego pieca plenerowego. Podczas tegorocznej edycji będzie to konstrukcja pn. „Drzewo Ognia” autorstwa artysty ceramika Mateusza Grobelnego.

Szereg działań związanych z gliną oraz bogaty i atrakcyjny program artystyczny odbywać się będzie w weekend od 21 do 23 sierpnia.

W Miasteczku Animacji Ceramicznych, pod okiem mistrzów garncarstwa, każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów z gliny: tocząc na kole garncarskim, lepiąc, ręcznie malując ceramikę. Na świetną zabawę można liczyć na warsztatach rodziny Konopczyńskich oraz warsztatach „Gliniane zwierzaki”, a także na warsztatach „Biskwitowe szaleństwo”, „Ceramiczna planeta skarbów” czy „Stempelkowa mozaika”. Warto obejrzeć pokazy garncarstwa Pracowni Arkuszyńskich oraz Garncarstwa Historycznego pracowni Loricamos – tutaj garncarze ubrani w średniowieczne stroje tworzyć będą naczynia ceramiczne za pomocą narzędzi z różnych epok, posłuchamy opowieści na temat dawnych technik tworzenia naczyń, szkliwienia i wypalania. Odbędzie się również „Bieg z ceramicznym jajkiem” oraz konkursy z nagrodami w „Ceramicznym kole fortuny”. Dodatkową atrakcją będą warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio oraz warsztaty tworzenia drewnianych figurek z Dariuszem Pawłowskim. Będzie można również obejrzeć prezentacje umalowanych postaci „Zdobinek” i samemu zostać pomalowanym przez malarki z zakładów ceramicznych w piękne bolesławieckie wzory.

Ważnym punktem Bolesławieckiego Święta Ceramiki są wystawy. W Rynku zaprezentujemy wystawę prac artystów plastyków z całego świata uczestników tegorocznego 51 Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, w którym biorą udział: Patrycja Barkowska – Polska, Adam Frew – Anglia, Adriana Grochal – Polska, Ute Hartwig-Schulz – Niemcy, Maria Joanna Juchnowska – Polska/Norwegia, Barbara Licha – Polska/Australia, Lin Lung-Chieh – Tajwan, Rebecca Maeder – Szwajcaria, Georgi Pachkoria – Gruzja, Michał Podleśny – Polska, Eva Srniková – Słowacja, Katalin Tomay – Węgry, Craig Usher – USA oraz Mateusz Grobelny – komisarz. Jest to jedyny w Polsce plener ceramiczny, który odbywa się nieprzerwanie od pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików-rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac najstarszego sympozjum w Europie – Sympozjum Ceramicznego w Gmunde w Austrii.

Również w Rynku prezentowana będzie wystawa pokonkursowa II i III edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Ceramiczną Czarkę do Herbaty „95°C” . Ponadto podziwiać będziemy rzeźby ogrodowe Marka Parceja oraz wystawę Michała Puszczyńskiego pn: „Dagen'n'dolok”.

Współczesną ceramikę użytkową obejrzymy w galerii „mała Biała” BOK-MCC, gdzie najwięksi bolesławieccy producenci po raz trzeci prezentować będą najnowsze wzory. Na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. wystawią projekty form ceramicznych autorstwa Janiny Bany-Kozłowskiej głównej projektantki, a także projekty dekoracji ceramiki użytkowej autorstwa Iwony Pieli, Danuty Amborskiej i Beaty Danielewicz; Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Spółka Jawna Smoleński & Zwierz zaprezentuje projekty autorstwa Oskara Zięty, a „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego projekty form ceramicznych autorstwa Mariusza Ochockiego, głównego projektanta i kierownika artystycznego, oraz projekty dekoracji ceramiki użytkowej autorstwa Teresy Liany i Marii Starzyk.

W piątek podczas uroczystego otwarcia Święta Prezydent Miasta Piotr Roman na ręce Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego przekaże klucze do bram miasta. Wówczas podczas uroczystej sesji tytuł Honorowego obywatela Miasta otrzyma bolesławiecka artystka Janina Bany-Kozłowska, uhonorowana w tym roku srebrnym medalem zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W sobotę, w samo południe, wyruszy barwna Parada Ceramiczna Festiwal Kultur. Przemarsz grup ulicami miasta zakończony się fiestą na stadionie miejskim. Rozstrzygnięty zostanie również cieszący się ogromną popularnością konkurs na najciekawsze prezentację podczas Parady.

Oprócz działań związanych z gliną i ceramiką odbywać się będą widowiska plenerowe. W niedzielę zapraszamy na „Kosmiczną Akademię Pana Kleksa”. Dwugodzinne widowisko dla dzieci poprowadzą absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Program obfitować będzie w szereg zabaw interaktywnych, które na wesoło przygotują dzieci do międzygalaktycznej podróży z Panem Kleksem na planetę sympatycznych ufoludków. W tym dniu gościć będziemy również Teatr z Hiszpanii, który dwukrotnie wystąpi ze spektaklem „Niedźwiedzie z Pirenejów”. Widowisko opowiada o czterech niedźwiedziach i ich przewodniku, o ich niebezpiecznych zwyczajach i porywczym charakterze. Całości towarzyszy muzyka góralska.

Niedziela, to również wybory Miss i Mistera Święta Ceramiki. Laureaci konkursu przez rok reprezentować będą swoim wizerunkiem miasto Bolesławiec oraz Święto Ceramiki.

PlakatPlakatfot. materiały organizatora

Przez weekend dla fanów muzyki, na dwóch scenach, zaprezentujemy bogaty program artystyczny. W jubileuszowym programie z okazji 45-lecia BOK-MCC zaprezentują się pracownie muzyczne oraz taneczne Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki oraz znani i lubiani bolesławieccy muzycy: zespół Tres, który zaprezentuje muzykę jazz, funk, flamenco, a także grupa Agata Pińczuk-Burdzy Quintet, grająca jazz, funk i soul. Dla miłośników nieco lżejszych dźwięków wystąpi zespół disco polo Night Lovers.

Wieczorami na dużej scenie wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej: w piątek zagra FARBEN LEHRE, polski zespół punkrockowy, którego muzyka jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania. Gwiazdą tego wieczoru będzie BEDNAREK, wokalista reggae, autor tekstów, kompozytor i instrumentalista, znany z takich przebojów jak „Cisza” czy „Szukając szczęścia”.

Farben LehreFarben Lehrefot. materiały organizatora

W sobotni wieczór na scenie święta zagra jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki PHIL BATES – ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA CLASSIC. Projekt ELO Classic został powołany do życia przez Phila Batesa, frontmana Electric Light Orchestra part II oraz The Orchestra. Dzięki najwyższej klasy muzykom, którzy tworzą projekt, widzowie zostaną zabrani w podróż w świat szalonych rytmów rock and rolla i największych przebojów ELO.

ELOELOfot. materiały organizatora

W niedzielę, wydarzenie uświetni zespół PIERSI, popularna kapela rockowa, której nowy wokalista Adam Asanow nadał nowe brzmienie. Imprezę tradycyjnie zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

PiersiPiersifot. materiały organizatora

21 Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki towarzyszyć będzie szereg atrakcji, przygotowanych przez miejskie instytucje na terenie: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Ceramiki, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz lokalnych zakładów ceramicznych na ul. Kościuszki: w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” oraz Centrum Ceramiki TYRCZ.

Ponadto zapraszamy na ostatni akcent Święta Ceramiki, który odbędzie się w poniedziałek 24 sierpnia. Podczas rodzinnego pikniku filmowego Banku BGŻ BNP PARIBAS – „KINO POD GWIAZDAMI” – na uczestników czekać będzie strefa atrakcji, gdzie odbędą m.in. konkursy z nagrodami, pokaz magicznych sztuczek. A wieczorem w plenerze, na dużym ekranie, wyświetlony zostanie film dla dzieci i młodzieży oraz film akcji.

StopkaStopkafot. materiały organizatora

BOK-MCC