Pożegnali kapelana

Pożegnali kapelana
fot. kpt. Adriana Wołyńska, Katarzyna Przepióra W deszczowy poniedziałkowy poranek żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pożegnali przenoszącego się do Poznania księdza kapelana majora Rafała Kapronia – proboszcza parafii pw. Świętego Floriana w Świętoszowie.

– Służba kapelana wojskowego to potężne wyzwanie. Kapłan służy Bogu, żołnierz społeczeństwu. Te dwie funkcje są niezwykle trudne i wymagające, a służba kapelana wojskowego łączy je obie – powiedział dowódca dywizji generał dywizji Jarosław Mika podczas uroczystej zbiórki na placu apelowym. Pan generał podkreślił również inne zalety księdza majora: – Wiele można o księdzu kapelanie powiedzieć, bije od niego takie ciepło, to coś, co zachęcało do pójścia do kościoła, do oddania się modlitwie. Przez te kilka lat swojej ciężkiej, kapłańskiej służby, również służby jako żołnierz zawodowy, zawsze był osobą, do której można się było zwrócić o radę, o pomoc, poprosić o wsparcie nie tylko tu w kraju, ale również na misjach pokojowych, w których ksiądz uczestniczył kilkakrotnie z 10 Brygadą i z innymi jednostkami.

Dowódca 10BKPanc pułkownik Maciej Jabłoński podkreślił fakt, że ksiądz major Rafał Kaproń zawsze był wśród żołnierzy 10BKPanc, w szeregach brygady i razem z brygadą realizował cele stawiane przez przełożonych: – Zawsze byłeś blisko żołnierzy, nie obserwowałeś nas z zewnątrz, ale aktywnie uczestniczyłeś w życiu brygady. Za to wszystko przyjmij od nas list gratulacyjny oraz symbol brygady – naszego Leoparda, żeby Ci o nas przypominał oraz kierował do nas Twoje myśli i modlitwę.

Ksiądz major Rafał Kaproń, który ze Świętoszowem związany jest od 2011 roku, zwrócił się do zebranych na placu apelowym żołnierzy: – Chciałbym Wam wszystkim podziękować za to, co pokazujecie swoją postawą, swoim życiem – że ze swoimi rodzinami przychodzicie do tego kościoła i zanosicie modlitwy do Boga przed tym ołtarzem.

Zapewnił również: – Wierzcie mi, że każdego dnia w modlitwie modlę się za Was i za Wasze rodziny, prosząc o to, aby Was Bóg strzegł. Chcę Wam dzisiaj powiedzieć, że mimo iż odchodzę i nie będę już pełnił funkcji proboszcza parafii w Świętoszowie, to nadal będę się za Was modlił.

Uroczystość pożegnania księdza kapelana uświetniła również wizyta dziekana Wojsk Lądowych księdza podpułkownika Grzegorza Krupskiego, który życzył księdzu majorowi Kaproniowi powodzenia w dalszej działalności duszpasterskiej i żołnierskiego szczęścia. Kapelan odprawił w Wojskowej Parafii Rzymskokatolickiej św. Floriana w Świętoszowie pożegnalną mszę i powierzył wiernych swojemu następcy księdzu porucznikowi Michałowi Zielińskiemu.


Ksiądz major Rafał Kaproń z wojskiem polskim związany jest właściwie od dziecka, bo pochodzi z wojskowej rodziny. Tata księdza Rafała służył w wojsku jako komendant wojskowej straży pożarnej w nieistniejącym już pułku lotnictwa myśliwskiego w Debrznie. Ksiądz Rafał od 1999 roku był słuchaczem Wojskowej Akademii Technicznej. W 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Od sierpnia 2003 do grudnia 2004 r. kapelan 34BKPanc oraz wikariusz parafii wojskowej w Żaganiu pw. M.B. Hetmanki Żołnierza Polskiego. Od stycznia 2005 r. kapelan Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej podczas pełnienia misji w Republice Iraku. We wrześniu 2005 roku rozpoczął posługę kapłańską jako proboszcz parafii wojskowej pw. Świętego Jana Boski w Głogowie oraz kapelan garnizonów Głogów, Legnica i Leszno. Przez rok, od maja 2010 do maja 2011 roku, ksiądz Rafał brał udział w misji w Afganistanie jako kapelan VII, VIII i XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Służbę w Afganistanie podczas VIII i XIV zmiany pełnił wspólnie z żołnierzami ze Świętoszowa, którzy wtedy byli głównym komponentem kontyngentu. Od 1 września 2011 roku dekretem Jego Ekscelencji ks. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, mianowany proboszczem Parafii pw. Świętego Floriana w Świętoszowie oraz kapelanem garnizonu Świętoszów. Ks. mjr Rafał Kaproń będzie pełnił posługę kapłańską w Parafii Wojskowo-Cywilnej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu.

kpt. Adriana Wołyńska