Archiwum Państwowe w Bolesławcu

Archiwum
fot. Powiat Bolesławiecki Powiat Bolesławiecki nieodpłatnie przekazał budynek, tak aby powstała u nas naukowa placówka, mająca wielkie znaczenie nie tylko w mieście, ale i całym subregionie. Niespełna 1000 m² pomieści 4,5 km akt.
istotne.pl 0 archiwum

Reklama

– Mogliśmy sprzedać ten budynek, ale postanowiliśmy zainwestować w tę instytucję i zaprosić do Bolesławca oddział Archiwum Państwowego. Warto było. Dziś jestem bardzo zadowolony, że się udało, że starania się opłaciły – mówił starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski w czasie wizyty w bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego. – To duży wspólny sukces. Na początku nie bardzo wierzyliśmy, że to się uda, tym większa dziś radość ze szczęśliwego finału.

– Niektóre z akt sięgają XIV wieku i są bardzo cenne, jak np. „Pierwsza Księga Zgorzelecka”. Tak cenne dokumenty są rzadkością w małych archiwach. W nowoczesnej siedzibie użytkownicy będą mieli do dyspozycji pracownię naukową, w której skorzystają ze zgromadzonych dokumentów, począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych. W wyremontowanym oddziale znajduje się również okazałe zaplecze konferencyjno-wystawiennicze z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i naukową – podkreśla kierownik placówki Adam Baniecki, bolesławianin, który od lat zarządzał również lubańską placówką.

ArchiwumArchiwumfot. Powiat Bolesławiecki
ArchiwumArchiwumfot. Powiat Bolesławiecki
ArchiwumArchiwumfot. Powiat Bolesławiecki

Przeprowadzka to było trudne logistyczne przedsięwzięcie, zważywszy, że od 1995 r. zasób archiwalny w Archiwum Państwowym w Lubaniu z niecałych 200 mb akt zwiększył się do 700 mb, przechowywanych na 500 m². Archiwa obejmują obszary obecnych powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

– Lubań niechętnie rozstał się z Archiwum, ale potencjalne budynki nie spełniały wymogów. Mogliśmy też przejąć działkę, ale koszt budowy nowego oddziału przekraczał nasze możliwości. Z drugiej strony przychylność Powiatu Bolesławieckiego i propozycja podarowania obiektu z wielkim potencjałem zdecydowały o inwestycji w Bolesławcu – mówił Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Wszystko wskazuje na to, że do końca czerwca bolesławiecka placówka będzie już do dyspozycji mieszkańców.

Powiat Bolesławiecki/ii

Reklama