Kino Niepodległościowe w CIK Orzeł

Kino Niepodległościowe w CIK Orzeł
fot. MZ W piątek, 20 marca o 19:00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Kwatera „Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Wstęp wolny.
istotne.pl film, cik orzeł

Dokument Kwatera „Ł”, to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u (lata 1948- 1952). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych, w więzieniu na ul. Rakowieckiej, znajdują się najwięksi bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych.

Kino Niepodległościowe to projekt realizowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki wspólnie z Bolesławieckim Stowarzyszeniem „Prawy”, którego celem jest edukacja patriotyczna i niepodległościowa oraz przybliżenie trudnej powojennej historii Polski