Śmieci przy drodze wojewódzkiej

Śmieci przy drodze wojewódzkiej
fot. Czytelnik O nagłośnienie sprawy poprosił Czytelnik, który zwrócił uwagę na śmieci leżące w przydrożnych rowach przy drodze wojewódzkiej nr 297, między Bolesławcem a wsią Kozłów.
istotne.pl śmieci, dsdik, gmina bolesławiec, powiat bolesławiecki

W mailu do redakcji napisał:

Jak widać na fotografiach, to są wysypiska (zwłaszcza parking przed Starą Oleszną). Wstyd i obciach. Niektórzy myślą, że to Gmina Bolesławiec tak nieudolnie dba o utrzymanie dróg. Tymczasem za porządek przy drodze wojewódzkiej odpowiada Starostwo Powiatowe.

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę Powiatu Bolesławieckiego Katarzynę Biegasiewicz-Mularczyk. – Wyrażamy ubolewanie, że taka sytuacja miała miejsce. Służby drogowe Powiatu Bolesławieckiego natychmiast się zajęły tą sprawą. Śmieci zostały posprzątane i wywiezione na wysypisko – powiedziała rzeczniczka.

I dodała: – Niestety, problem jest większy. Zatrzymujący się na parkingu dla TIR-ów w okolicach Trzebienia, przy drodze wojewódzkiej 297, wybierają najprostsze rozwiązanie w pozbywaniu się śmieci – bez najmniejszego poczucia winy wrzucają je do pobliskich rowów. W efekcie „lądują” w nich odpadki, puste butelki i wszystko, co jest już zbędne w przestronnej ciężarówce. Mimo regularnego sprzątania – sytuacja się powtarza. Wspólnie z wojewódzkimi służbami szukamy skutecznego sposobu na tzw. śmieciarzy. Prowadzimy rozmowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie tego problemu. Mogą w tym pomóc tabliczki ostrzegawcze i monitorowanie parkingów, chociaż z brakiem podstawowej kultury i prawidłowych nawyków walczyć najtrudniej.

Jaki sposób na „śmieciarzy”, Waszym zdaniem, byłby najskuteczniejszy? Zapraszamy do dyskusji.