MZS nr 3 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”

MZS nr 3 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”
fot. MZS nr 3 Celem akcji jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim i budowanie wspólnej świadomości historycznej Żydów i Polaków.
istotne.pl mzs 3, rocznica, marek edelman, getto

W niedzielę 19 kwietnia obchodziliśmy 72. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie z ponad 850 szkół z całej Polski upamiętnili to wydarzenie, rozdając papierowe kwiaty w swoich miejscowościach.

Nasza szkoła również włączyła się w działania upamiętniające to wydarzenie. W piątek przypomnieliśmy uczniom fakty dotyczące wybuchu powstania poprzez audycję historyczną, natomiast w niedzielę wyszliśmy do mieszkańców Bolesławca i poprzez ofiarowanie im symbolicznego papierowego żonkila zaprosiliśmy ich do uczczenia tej ważnej rocznicy.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Marek Edelman, jeden z dowódców powstania, co roku otrzymywał bukiet tych kwiatów od anonimowego nadawcy. Sam również najczęściej te właśnie kwiaty składał pod pomnikiem Bohaterów Getta. Ten żółty kwiat stał się symbolem zbiorowej pamięci.

Informacja MZS nr 3