„Bośniacka” konferencja

„Bośniacka” konferencja
fot. Powiat Bolesławiecki Trwa konferencja popularnonaukowa „Nasza polska Bośnia. Od reemigracji do integracji – historia, teraźniejszość, przyszłość”.
istotne.pl 0 koncert, konferencja, teatr, grzegorz schetyna, bośnia i hercegowina

Reklama

– Jestem głęboko przekonany, że te najnowsze wydarzenia pomiędzy nami oraz wami, drogimi naszymi przyjaciółmi, bośniackimi Polakami, a także wasze silniejsze zaangażowanie w los ludzi i w wydarzenia w naszej ojczyźnie, która była również ojczyzną wielu waszych przodków – będą znakiem od Boga i miłości dla nas wszystkich, żebyśmy jeszcze bardziej między sobą wzmacniali chrześcijańską solidarność i w ten sposób jeszcze efektywniej przyczynili się do budowania cywilizacji miłości – mówił w czasie konferencji biskup Franjo Komarica z Banja Luki.

Patronujący wydarzeniu minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna przyjechał do Bolesławca z poważnymi deklaracjami wsparcia Polaków w Bośni i polskiego dziedzictwa na Bałkanach. I na obietnicach się nie skończyło. Ambasador RP w Bośni i Hercegowinie Andrzej Krawczyk jeszcze w tym roku chce uruchomić projekt digitalizacji sarajewskiego archiwum. – Może minister spraw zagranicznych wsparłby publikację wyboru wartościowych dokumentów, pokazujących ten fragment polskiej historii? Może zaproponować dwóm ministrom – polskiemu i bośniackiemu – patronat nad konferencją podsumowującą ten wspólny kawałek dziejów naszych narodów? Myślę, że taka konferencja i publikacja pokonferencyjna byłyby najlepszym pomnikiem epopei pod tytułem „Polacy w Bośni” – podkreślił Andrzej Krawczyk.

– Ważne, że główne cele współpracy samorządów z Polski i Bośni zostały zdefiniowane; podobnie zakres współpracy. Dotyczy ona – przede wszystkim – nawiązywania i pogłębiania przyjaznych stosunków między samorządami, pielęgnowania wspólnych wartości związanych z tradycją polskiej emigracji i reemigracji, działania na rzecz wzajemnego zrozumienia i poszanowania obywateli obu krajów, inicjowania oraz podtrzymywania kontaktów między organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami w różnych dziedzinach życia, w tym z zakresu edukacji, kultury, dziedzictwa narodowego, sportu i gospodarki. Podkreślam: nasze działania powinny z jednej strony pielęgnować wspólną przeszłość, z drugiej zaś – co nie mniej ważne – inicjować współpracę teraz i w przyszłości. By hasło „Nasza polska Bośnia” było czytelne również dla przyszłych pokoleń reemigrantów i mieszkańców powiatu – podsumował gospodarz oraz inicjator międzynarodowej konferencji starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski.

Drugiego dnia konferencji, czyli 17 kwietnia, odbędą się występy zespołów folklorystycznych z terenu powiatu bolesławieckiego w Domu Ludowym w Ocicach (gmina Bolesławiec). Początek o 14:00. Koncert potrwa do 17:00. A o 18:00 w bolesławieckim Teatrze Starym rozpocznie się spektakl „Moja Bośnia”. Szczegóły na stronie Powiatu Bolesławieckiego.

Powiat Bolesławiecki/ii

Reklama