Ekologiczna edukacja pancerniaków

Ekologiczna edukacja pancerniaków
fot. Katarzyna Przepióra Już po raz trzeci żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Świętoszów zalesiają okoliczne nieużytki. W tym miesiącu, wzorem lat ubiegłych, pancerniacy posadzili w Świętoszowie kilka tysięcy młodych drzewek.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, świętoszów, ekologia, nadleśnictwo

Nad pracami żołnierzy czuwali leśniczy Nadleśnictwa Świętoszów. Tereny przeznaczone na zalesienie zostały najpierw zaorane, a następnie żołnierze oczyścili je z kamieni i nieczystości. Instruktaż, jak sadzić drzewka, był już tylko formalnością, nie jest to bowiem pierwszy kontakt żołnierzy z sadzonkami.

W akcji wzięli udział głównie żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej (das) oraz batalionu logistycznego (blog) 10BKPanc. Żołnierzy wspomógł także dowódca brygady pułkownik Maciej Jabłoński, który – instruowany przez nadleśniczego Wojciecha Moskaluka – posadził kilka drzewek.

W sumie świętoszowscy pancerniacy w poniedziałek 20 kwietnia posadzili ponad trzy i pół tysiąca, a w ciągu całego kwietnia – osiem tysięcy jednorocznych sadzonek sosen i buków na obszarze dwóch hektarów. – Żołnierze bardzo przyłożyli się do pracy i posadzili drzewka bardzo sprawnie. Nie po raz pierwszy mają kontakt z pracą tego typu – powiedziała leśniczy Ewa Ławrowska. – A o tym, że mają do niej serce, można przekonać się, oglądając las, który posadzili żołnierze w 2001 roku.

Wspólna akcja pancerniaków i leśniczych to znakomita lekcja ekologii dla żołnierzy, ale nie tylko. Stronę internetową 10BKPanc, a także brygadowy fanpage na portalu Facebook codziennie odwiedzają tysiące użytkowników Internetu, w tym wiele osób młodych. To edukacja także dla nich, ponieważ buduje świadomość i uwrażliwia na problemy środowiska naturalnego. Wpajanie młodzieży racjonalnych zachowań oraz promowanie postaw przepojonych duchem humanitaryzmu, współpracy i współdziałania to jeden z wychowawczych aspektów służby wojskowej.

Pogoda tego dnia dopisała, a humory poprawiło dodatkowo ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek, które zorganizowali pracownicy nadleśnictwa.

Katarzyna Przepióra