Ciekawe warsztaty taneczne w CIK Orzeł

Ciekawe warsztaty taneczne w CIK Orzeł
fot. BOK-MCC Jacek Hałas oraz muzycy z legendarnego spektaklu „Moja Bośnia” Maciej Filpczuk i Paweł Paluch zapraszają na wiosenne warsztaty tańców.
istotne.pl bok mcc, cik orzeł

Warsztaty odbędą się w sobotę, 18 kwietnia w godz. 11.00-14.00 w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł. W programie tańce korowodowe, wirowe i grupowe. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona! Zapisy w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej BOK-MCC, tel. 75 645 32 90.

Jacek Hałas o idei warsztatów „Człowiek jest istotą społeczną i szuka kontaktu z innymi – żeby jednak on się ziścił, musimy posługiwać się zrozumiałym dla wspólnoty językiem. I nie o języku literackim tu myślę, ale o rytmie, krokach, figurach tańca czy słowach pieśni. Ten „cielesny” język wypracowany przez pokolenia, w prosty i przyjemny sposób – bawiąc i ucząc – pozwalał przez bezpośrednie uczestnictwo pobierać wiedzę, której brak dzisiaj musimy rekompensować wizytą u psychoterapeuty. Odcinając się od tradycyjnych „narzędzi” pozbawiliśmy się kilku „kanałów dostępu” do wiedzy o samym sobie. Kiedyś człowiek, będąc członkiem małej społeczności od dziecka uczestniczył w kolejnych stopniach „inicjacji”. Wydaje się też, że dużo mniejsza niż dziś ilość bodźców przekładała się na ich jakość i znaczenie dla tychże odbiorców. Ucząc się, praktykując, wreszcie obserwując uczestników zabaw, potańcówek czy warsztatów doszedłem do wniosku iż różne formy organizacji przestrzennej – korowód, para, trójka, gromada – spełniały znaczące role w nauce społecznych zachowań. Najbardziej archaiczne – korowody – dotyczyły uczestnictwa jednostki w grupie, indywiduum jako twórczego składnika wspólnoty. To struktury, w których wszyscy wykonują taki sam krok, figurę czy wariant, lecz dopiero wspólne wykonanie nadaje sens całości i staje się tańcem. Tańce w parach – których polską specyfiką i wyróżnikiem jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu taran telli – pozwalały poznać i okiełznać emocje związane z płcią, seksem i cielesną bliskością. To cały wachlarz doznań które można było rozpoznać, doświadczyć ich i nauczyć się nad nimi panować w bezpiecznej sytuacji. Gry i zabawy taneczne w trójkach, czwórkach, gromadach stanowiły niegdyś podstawę zabaw dziecięcych, ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie. Obcy (chodzi lisek koło drogi), My i Oni (przepiórka) czy praktyka otwartości w gromadzie (rolnik sam w dolinie).”

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

informacja BOK-MCC