O żeglarstwie w CIK Orzeł

Dobrochna Nowak
fot. BOK-MCC Pasjonaci żeglarstwa i podróży spotkali się z Dobrochną Nowak, która opowiadała o projekcie Zew Oceanu.
istotne.pl 0 cik orzeł, dobrochna nowak, bok - mcc

Reklama

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawych wspomnień z przygotowań oraz rejsu pięciometrowym jachtem typu Setka na Karaiby. Projekt rozpoczął się w 2012 roku, kiedy to Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak rozpoczęli samodzielną budowę jachtu typu Setka. Po siedmiu miesiącach gotowy jacht otrzymał imię Lilla My (Mała Mi). Jego koszt budowy to jedyne 6,5 tysiąca złotych!

Szymon Kuczyński samotnie przepłynął nim przez Ocean Atlantycki na Karaiby,  wygrywając regaty Setką przez Atlantyk, gdzie dołączyła do niego Dobrochna Nowak. Przez trzy miesiące wspólnie żeglowali po Małych Antylach, a następnie we dwoje popłynęli bardzo trudną trasą do Europy, by po ośmiu miesiącach podróży zakończyć swój rejs "Łupinką przez Atlantyk". Ta wyprawa udowodniła, że można żeglować tanio, bez silnika na pokładzie, a przede wszystkim, że nie trzeba odkładać spełniania swoich marzeń i wystarczy chcieć.

Drugi projekt promujący pływanie na małych jachtach, o którym opowiadała Dobrochna to wyprawa w 2014 roku na północ. W stoczni Northman przystosowano do żeglugi oceanicznej seryjny mazurski jacht typu Maxus 22 o długości 6,36 m. Dobrochna wraz Katarzyną Sałaban popłynęła na Maxusie 22 w wyprawie na północ i jako najmniejszy polski jacht pokonały trasę Polska – Szetlandy – Wyspy Owcze – Islandia – Polska. Była to pierwsza w historii, tego typu wyłącznie damska wyprawa.

Za swoje wyprawy Zew Oceanu został narodzony licznymi nagrodami m.in. wyróżnieniami w kategorii żeglarstwo za rok 2013 i 2014 na KOLOSACH, tytułami Żeglarza Roku 2013 Magazynu Wiatr (nagroda dla Szymona), Żeglarza Roku 2014 Magazynu Wiatr (dla Dobrochny i Katarzyny) oraz Wyróżnieniem Rejs Roku 2014.

Organizatorami spotkania był Yacht Club Bolesławiec oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Reklama