Terapia falą uderzeniową – nowa metoda leczenia ostrogi piętowej

Terapia falą uderzeniową – nowa metoda leczenia ostrogi piętowej
fot. Provita Ostroga piętowa jest to zmiana zwyrodnieniowa kości piętowej w postaci wyrośli kostnej obserwowana w okolicy guza piętowego.
istotne.pl provita, terapia falą uderzeniową, alicja suduł

Patologia ta istotnie wpływa na obniżenie jakości życia pacjenta ze względu na dotkliwy ból jaki towarzyszy wielu czynnościom dnia codziennego. Może znacznie utrudniać poruszanie się czy dłuższe przebywanie w pozycji stojącej. Obecnie leczenie ostrogi piętowej obejmuje fizykoterapię (ultradźwięki, laser, krioterapię, elektroterapię), kinezyterapię, farmakoterapię, iniekcje sterydowe, specjalne wkładki do butów. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach leczenie takie jest bardzo żmudne i długotrwałe, co stanowi problem dla pacjenta. Dla terapeuty zaś staje się bodźcem do poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań.

Terapia falą uderzeniowąTerapia falą uderzeniowąfot. Provita
Terapia falą uderzeniowąTerapia falą uderzeniowąfot. Provita

Jedną z najnowszych metod leczenia ostrogi piętowej jest zastosowanie radialnej fali uderzeniowej. Bodziec wprowadzany jest do ciała pacjenta za pomocą głowicy, którą kieruje się tak, aby objąć cały obszar dotknięty bólem, bądź będący jego pozamiejscową przyczyną. Podczas zabiegu wykorzystywane jest działanie siły sprężonego powietrza. Energia kinetyczna gromadzona w głowicy generującej fale w momencie jej kontaktu z przekaźnikiem przekształca się w energię akustyczną. Impulsy te przekazywane są do docelowej tkanki przy użyciu nakładki ochronnej i żelu. Fala uderzeniowa dociera do źródła bólu stopniowo je wygaszając.

Sposób wykonania zabiegu z zastosowaniem fali uderzeniowej

Na miejsce przeznaczone do terapii nakłada się żel sprzęgający. Następnie dobiera się odpowiednie parametry zabiegowe, uwzględniając schorzenie i wrażliwość pacjenta. Przy wykorzystaniu specjalnej głowicy wprowadza się do tkanek falę uderzeniową. Głębokość penetracji fali wynosi 2-6 cm w zależności od rodzaju użytego przekaźnika. Czas aplikacji wynosi około 5-10 minut. Wykonuje się około 3-5 zabiegów w odstępach kilku - kilkunastodniowych.

Efekty zastosowania terapii falą uderzeniową

U większości osób poddawanych terapii obserwujemy silny efekt analgetyczny. Pozytywne efekty, związane z redukcją bólu bądź całkowitym jego ustąpieniem odczuwane są już po pierwszym lub drugim zabiegu. Wpływa to na zmniejszenie ilości przyjmowanych środków przeciwbólowych. Pacjenci z ostrogą piętową zgłaszają zdecydowaną ulgę w rozruchu porannym a następnie coraz mniejsze problemy w obciążaniu stopy. Efekty są wyraźne i widoczne po każdym zabiegu, dają ogromną ulgę chorym i dużą satysfakcję fizjoterapeutom. Pacjenci odczuwają wyraźną poprawę po zastosowaniu takiej terapii a co najważniejsze efekt ten utrzymuje się w czasie.

Inne wskazania do terapii falą uderzeniową

Terapię falą uderzeniową wykorzystujemy do leczenia tych schorzeń, które są oporne na bardziej tradycyjne formy leczenia. Doskonale sprawdza się w leczeniu przewlekłych entezopatii, łokcia tenisisty, golfisty, kolana skoczka, halluxa, zespołu cieśni nadgarstka, zwapnień okołostawowych. Skutecznie zmniejsza i eliminuje dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz stawów obwodowych (kolanowego, biodrowego, ramiennego). Ponadto znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, dając rewelacyjne efekty w walce z cellulitem oraz w medycynie sportowej, przywracając zawodnikom pełną sprawność.

Korzyści z terapii falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową jest metodą skuteczną, bezpieczną i nieinwazyjną. Efekt przeciwbólowy jest natychmiastowy. Stanowi alternatywę dla innych metod leczniczych, szczególnie w przypadku braku efektów po zastosowaniu fizyko- i farmakoterapii. Efekty lecznicze uzyskane przy jej pomocy są zaskakujące, zwłaszcza w terapii bólu przewlekłego, a długotrwałe efekty terapii są bardzo wyraźne. Jest to metoda znacznie szybsza i mniej absorbująca dla pacjenta, ze względu na krótszy czas trwania zabiegu i znacznie mniejszą ilość zabiegów. Sama terapia nie wymaga więc codziennych wizyt na zabiegach. Falę uderzeniową wykorzystujemy nie tylko do leczenia miejscowego, ale także do oddziaływania odruchowego. Opierając się na teorii medycyny manualnej holistycznej, falą uderzeniową działamy na punkty spustowe, maksymalnie bolesne, wrażliwy fałd skórny, itp. Dzięki temu zabiegi mają charakter bardziej specyficzny, a ich skuteczność wyraźnie wzrasta.

Fala uderzeniowa dostępna jest w Bolesławcu w NZOZ Provita

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywane są w NZOZ Provita przez dobrze przygotowanych i zaangażowanych fizjoterapeutów. Terapia falą uderzeniową realizowana jest na prestiżowym urządzeniu Masterpuls szwajcarskiej firmy Storz Medical, co gwarantuje najwyższą jakość i skuteczność usługi. Zapraszamy.

mgr Alicja Suduł

informacja zlecona