Blue Café na Dni Bolesławca

Blue Café na Dni Bolesławca
fot. Blue Café/BOK-MCC Tegoroczne Dni Bolesławca rozpoczną się 19 czerwca w BOK-MCC. W piątkowym programie wernisaże dwóch wystaw i koncert piosenki kresowej.
istotne.pl bok-mcc, blue cafe, dni bolesławca

W sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca, zapraszamy do Rynku. W sobotę na 15. Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej, podczas którego wystąpią m.in. goście z Chorwacji - orkiestra dęta oraz zespół Juvalius Band. Niedziela odbędzie się pod hasłem Dzień Seniora, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Blue Café.

Dni Bolesławca, to impreza podczas której przede wszystkim prezentują się bolesławianie. W piątek w galeriach BOK-MCC "W sam raz" i "mała Biała" odbędzie się otwarcie wystawy utalentowanych uczestników zajęć amatorskiego ruchu artystycznego BOK-MCC pt. „5 x P – ceramika, rysunek, malarstwo, tkanina artystyczna, szkło i witraż”. Wystawa podsumowuje działalność pracowni: plastycznej Akademia sztuki prowadzonej przez Stanisławę Wojdę – Pytlińską, pracowni ceramiczno – rzeźbiarskiej, której instruktorem jest Edyta Orlińska, autorskiej pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej Mateusza Grobelnego, pracowni szkła i witrażu prowadzonej przez Magdalenę Konieczną oraz pracowni Tkaniny Artystycznej prowadzonej przez Teresę Olszewską-Bancewicz. Drugi wernisaż - wystawy prac słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Metamorfozy”, odbędzie się w holu BOK-MCC. Artystki tworzą pod okiem Katarzyny Sas. Na piątkowy wieczór z muzyką kresową w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego "Winne Grona" zapraszamy do Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł".

Kolejnego dnia w sobotę, 20 czerwca odbędzie się jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej. W tym dniu w Rynku Bolesławca powstanie wioska reemigrantów, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej. Kolejny raz odbędzie się konkurs kulinarny na dobrą pitę i kociołek bałkański.

Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół prezentować będzie wystawę „Polacy na bośniackiej ziemi”.
Po południu odbędzie się barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana. Podczas otwarcia wspólnie zatańczymy Kolo – tradycyjny taniec ludowy, popularny na Bałkanach.
Na scenie folklor krajów południowosłowiańskich – tańce, muzykę i śpiew zaprezentują lokalne zespoły folklorystyczne oraz zaproszeni goście, dwa zespoły z Chorwacji: istniejąca od 1890 roku jedna z najstarszych orkiestr dętych w Republice Chorwackiej Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo oraz popularny zespół wokalno - instrumentalny Jovalius Bend z Valpovo.

15. Festiwal Kultury Południowosłowiańskich dofinansowano ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Ostatni dzień świętowania – niedziela, to Dzień seniora. W Rynku na stoiskach promować się będą stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zrzeszone w Bolesławieckiej Radzie ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Bolesławiec, czyli: Polski Związek Działkowców, Stowarzyszenie Społeczne – Klub Nauczycielski „Carpe Diem”, Dom Dziennego Pobytu, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.

Na scenie wystąpią amatorskie zespoły artystyczne tańczące i śpiewające na co dzień w BOK-MCC: Zespół Pieśni i Tańca Bolesławiec, którego instruktorem jest Agnieszka Podłaszczyk, pracownia wokalna Barbary Lendzian, pracownia Break-Dance podopieczni Pawła Klimka oraz dzieci i młodzież z pracownia tańca nowoczesnego Canon i Canonki pracujące pod okiem Katarzyny Tomczyk – Jakubowskiej i Krystyny Abramowicz. Wystąpią także wokaliści ze Studio Piosenki Agaty Pińczuk–Burdzy oraz tancerze z pracowni Tańca Współczesnego Haliny Bałackiej-Kłak. Na scenie w programie artystycznym zaprezentują się również bolesławieccy seniorzy. Mieszkańców, którzy lubią ruch zachęcamy do wzięcia udziału w maratonie aerobiku. 

Oficjalne otwarcie Dnia Seniora poprzedzi barwny korowód, który przejdzie ulicami miasta z ulicy Asnyka, Orka do Rynku. Ponadto w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przy ul. Kościelnej odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo z Chorwacji.
Dni Bolesławca 2015 zakończy koncert niekwestionowanej gwiazda polskiej sceny muzycznej, grupy Blue Café!

Dodatkowo przez dwa dni świętowania, 20 i 21 czerwca, Zakłady Ceramiczne Bolesławiec zapraszają na kiermasz ceramiczny na placu przy ulicy Kościuszki 11. Kiermasz będzie czynny od 9.00 do 16.00.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC