2 miejsce uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Manewrach Wojskowo-Ratowniczo-Gaśniczych

2 miejsce uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Manewrach Wojskowo-Ratowniczo-Gaśniczych
fot. Małgorzata Wąsik 25 maja w Górze odbyła się piąta edycja Wojewódzkich Manewrów Wojskowo-Ratowniczo-Gaśniczych dla młodzieży.
istotne.pl hp bolesławiec, zsb bolesławiec, manerwry, małgorzata wąsik

Zawody zostały zorganizowane przez DWK OHP, HP w Górze, Urząd Miasta i Gminy Góra, Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współudziale innych instytucji, prężnie działających w Górze.

Zawody są formą rywalizacji zespołów w zakresie umiejętności wojskowo-ratowniczo-gaśniczych oraz wiedzy o przysposobieniu obywatelskim, a przede wszystkim sprawności fizycznej.

Hufiec Pracy oraz Zespół Szkół Budowlanych i miasto Bolesławiec reprezentowali uczniowie:

  • Dawid Braszko (klasa IIIwt)
  • Grzegorz Kapusta (klasa IIIwt)
  • Daniel Żukowski (klasa IIt)
  • Łukasz Borowski (klasa Iw).

Do mistrzostw zawodnicy przygotowywali się pod okiem kadry Hufca Pracy, a także pomocą służyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, za którą to serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi i strażakom.

Zarówno poziom manewrów, jak i konkurencja 21 drużyn Dolnego Śląska były bardzo wysokie. Chłopcy brali udział w ośmiu zespołowych konkurencjach, takich jak:

udzielanie pomocy poszkodowanemu – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której drużyna miała udzielić pomocy poszkodowanemu, a także wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową

  • rzut granatem w odpowiedniej pozycji do celu znajdującego się w prostokącie odpowiednich wymiarów
  • przeprawa, gdzie punkt jest zbudowany z opon, a zadanie polega na przemieszczaniu się między oponami za pomocą ustawionej przez drużynę kładce – desce
  • tor przeszkód – zawodnicy zakładają maski, hełmy, plecaki wojskowe i mają do pokonania tor przeszkód złożony z rozstawionych opon, a także czołgają się pod przeszkodami
  • karabinek pneumatyczny – zawody strzeleckie
  • transportowanie rannego na polu walki
  • konkurencje strażackie – dwie konkurencje z użyciem węży strażackich, przejściem toru przeszkód.

W pierwszej z tych ostatnich konkurencji drużyna miała dodatkowo w ubraniu strażackim przetransportować wodę ze zbiornika wodnego do beczki, gdzie gromadzi jak największą ilość wody, następnie przelewa do hydronetki. Dzięki zgromadzonej wodzie w hydronetce wypycha gumową piłkę w jak najdalszy punkt. Tutaj liczy się wykonanie poprawnie zadań oraz jak najlepszy czas. Natomiast w drugiej konkurencji strażackiej, oprócz toru przeszkód, zawodnicy mieli do podłączenia i rozłączenia prowadnicę oraz smok ssawny i dopasowanie akcesoriów strażackich z przygotowanymi obrazkami. W tej konkurencji liczył się czas i poprawne wykonanie zadań. W każdej z konkurencji istniała możliwość uzyskania punktów karnych, co było dodatkowym utrudnieniem.

Drużyna z Bolesławca zdobyła II miejsce i stanęła na podium. Chłopcy wykazali się bardzo dobrą sprawnością fizyczną, inteligencją i sprytem. Drużynie bardzo dziękujemy za wspaniałą reprezentację, gratulujemy i zapraszamy na kolejne wyprawy, które już niebawem…

Małgorzata Wąsik, wychowawczyni Hufca Pracy w Bolesławcu