Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej świętują

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej świętują
fot. Katarzyna Przepióra, kpt. Adriana Wołyńska, kpt. Justyna Balik W dniach 6–8 sierpnia 10 Brygada Kawalerii Pancernej obchodzi swoje święto.

Święto Brygady przypada na 8 sierpnia, rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej i jej udziału w bitwie pod Falaise.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Floriana w Świętoszowie. Po mszy żołnierze brygady wzięli udział w uroczystym capstrzyku, podczas którego został odczytany Apel Poległych. W ten sposób świętoszowscy pancerniacy uczcili pamięć tych wszystkich Polaków, którzy walczyli za wolność i niepodległość Ojczyzny, niejednokrotnie za te wartości płacąc najwyższą cenę. Po capstrzyku odbył się pokaz laserowy, który zgromadził także licznie przybyłych mieszkańców Świętoszowa.

Drugi dzień obchodów święta otworzyła uroczysta zbiórka Brygady, podczas której życzenia żołnierzom złożył dowódca dywizji generał dywizji Jarosław Mika: – Niech ten duch bojowy, niech ta żołnierska tradycja pomnaża Wasz dorobek. I temu wszystkiemu niech sprzyja wspaniała atmosfera w wielkiej wojskowej rodzinie, ale również niech nie opuści Was żołnierskie szczęście. Życzę Wam wszystkiego dobrego, za Wasze dokonania dziękuję. Udanego świętowania.

Składając życzenia świętoszowskim pancerniakom, wójt gminy Osiecznica Waldemar Nalazek przekazał na ręce dowódcy Brygady okolicznościowo wydaną książkę, dotyczącą dwudziestolecia 10BKPanc.

W trakcie apelu miała miejsce ceremonia udekorowania sztandaru 1 batalionu czołgów insygniami Orderu Virtuti Militari, wręczenie Gwiazd Afganistanu oraz Odznak Pamiątkowych 10BKPanc, a byłemu i obecnemu dowódcy Brygady nadano tytuł Członków Honorowych Koła 10 Pułku Strzelców Konnych.

Dodatkowo Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami uhonorowany został podpułkownik Tomasz Biedziak – szef szkolenia świętoszowskiej brygady.

Ważnym momentem, szczególnie dla żołnierzy, którzy w składzie XIV zmiany PKW realizowali zadania w Afganistanie, było przekazanie przez poprzedniego dowódcę Brygady i dowodzącego XIV zmianą generała dywizji Cezarego Podlasińskiego honorowego tytułu „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”. Wyróżnienie dla świętoszowskich żołnierzy przekazano na ręce dowódcy 10BKPanc – generała brygady Macieja Jabłońskiego.

Po części oficjalnej uroczystego apelu rozpoczęły się atrakcje dla zaproszonych gości i żołnierzy: po raz pierwszy na święcie Brygady zaprezentowano pokaz musztry paradnej. Wykonali go żołnierze batalionu zmechanizowanego i dywizjonu artylerii samobieżnej. Odbyła się również defilada sprzętu znajdującego się na wyposażeniu 10BKPanc oraz pokaz czołgów Leopard 2A4 pod tytułem „Polowanie Leopardów”.

Generał brygady Maciej Jabłoński zaprosił licznie przybyłych gości, weteranów i kombatantów, przyjaciół i sympatyków Brygady, żołnierzy oraz pracowników wojska wraz z rodzinami do wspólnego przeżywania wyjątkowego dnia, jakim jest święto 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, słowami: – Dziś jest dzień odpoczynku i wytchnienia od codziennych, jakże istotnych obowiązków. Choć przed Brygadą kolejne wyzwania, to jestem pewny, że bojowy duch Maczkowców, drzemiący w żołnierzach świętoszowskiej Brygady, pozwoli nam na realizację wszystkich, nawet najbardziej wymagających zadań. Witam wszystkich Państwa serdecznie i zapraszam do wspólnej zabawy.

To jeszcze nie koniec atrakcji związanych z tegorocznym świętem Brygady – w ramach jego obchodów jutro odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Twardego Świętoszów i Kawalerii Tomaszów Mazowiecki.

kpt. Adriana Wołyńska