Na Dni Ceramiki może przybyć nawet 200 tys. turystów

Na Dni Ceramiki może przybyć nawet 200 tys. turystów
fot. Krzysztof Gwizdała Podczas konferencji prasowej prezydent poinformował, że do Bolesławca na Święto Ceramiki przybywa coraz więcej turystów. Według szacunków w zeszłym roku było ich 150 tys. w tym liczymy na dwieście tysięcy!

W tym roku pięć instytucji będzie organizować 21.Bolesławieckie Święto Ceramiki. Największą pracę wykonają BOK-MCC oraz miejski wydział promocji, kilka ważnych imprez towarzyszących zorganizują MOSIR, Muzeum Ceramiki oraz Miejska Biblioteka Publiczna, współorganizatorem parady pod nazwą Festiwal Kultur jest Stowarzyszenie Via Sudetica.

Anna Bober-Tubaj zaprosiła bolesławian i turystów na warsztaty ceramiczne organizowane w Muzeum oraz do skorzystania z merytorycznej oceny i kwalifikacji starej ceramiki. Muzealnicy za darmo ocenią wiek filiżanek, garnków, czy innych naczyń ceramicznych oraz zakład, gdzie naczynia powstały. Podpowiedzą również jak przechowywać i dbać o starą ceramikę.

Marzena Czułajewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej poinformowała o wystawie Władysława Garnika, którą biblioteka zorganizuje z okazji święta. Artysta związany od lat z bolesławieckim plenerem ceramicznym tym razem zaprezentuje swoje prace malarskie oraz rysunki.

Elżbieta Dec reprezentująca MOSiR zapraszała mieszkańców do spędzenia święta na sportowo. Przy ulicy Spacerowej przygotowane zostaną liczne konkurencje, w tym zawody siatkówki plażowej i turniej gry w bule.

Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektorka BOK-MCC, poinformowała, że w tym roku na największe targi ceramiczne zakwalifikowało się 91 wystawców z Polski i zagranicy, a jednym z kryteriów wyboru była jakość i artystyczna wartość tworzonej przez nich ceramiki. Cały program można zobaczyć na stronie Bolesławieckiego Święta Ceramiki.