Cudem uniknęły śmierci na przejeździe

Cudem uniknęły śmierci na przejeździe
fot. freeimages.com (fcl1971) Mieszkanki naszego powiatu przejeżdżały przez strzeżony przejazd kolejowy. Szlaban był otwarty, nie działała sygnalizacja świetlna. Myślały, że nic nie jedzie, wjechały na przejazd i o mały włos nie zderzyły się z pociągiem.
istotne.pl bezpieczeństwo, pkp, plk

O sprawie powiadomiły nas Czytelniczki, mieszkanki powiatu bolesławieckiego, które opowiedziały nam taką sytuację: w niedzielę 8 marca w Kierżnie (gmina Nowogrodziec, powiat bolesławiecki) obie panie przejeżdżały samochodem przez przejazd kolejowy. Szlaban był otwarty, nie działała sygnalizacja świetlna. Myślały, że nic nie jedzie, wjechały na przejazd i... o mały włos nie zderzyły się z pociągiem.

W mailu do redakcji jedna z nich napisała:

Gdy i my, i pociąg przejechaliśmy, wtedy rogatki zaczęły dosłownie na moment otwierać się i zamykać. Osoba mieszkająca przy tym przejeździe (pani, która widziała całe zdarzenie) stała w oknie i z niedowierzaniem mówiła swojej rodzinie: „Boże, udało im się przejechać”. Powiedziała nam, że to nie pierwszy taki przypadek.

Jak poinformowała nas uczestniczka zdarzenia, mieszkanka Kierżna opowiedziała potem obu paniom, że widziała kiedyś, jak trzy osoby zginęły w ten sposób w maluchu.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Mirosławem Siemieńcem, rzecznikiem prasowym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na zdarzenie. Temat bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważny.

8 marca na trasie Zebrzydowa-Bolesławiec był uszkodzony kabel światłowodowy. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa prędkość pociągów była wówczas ograniczona do 20 km/h i maszyniści mieli obowiązek zachować ostrożność przy przejazdach. System został naprawiony. Jest monitorowany, nie mamy sygnałów o niewłaściwym działaniu. Dodatkowo był sprawdzony.

W 2005 r. na tym przejeździe w okolicy miejscowości Kierżno kierowca wjechał pod pociąg pomimo działającej sygnalizacji świetlnej. Błąd kierowcy zakończył się tragicznie.

W ramach modernizacji przejazd zyskał, poza sygnalizacją świetlną, także półrogatki. Gwarantuje bezpieczny przejazd. Kierowcom przypominamy o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu toru i drogi i sprawdzeniu, czy nie nadjeżdża pociąg – zgodnie z kodeksem ruchu drogowego.