Spotkanie z Janem Bujakiem

Spotkanie z Janem Bujakiem
fot. www.sxc.hu (groesel) Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni Ich Potomków Oraz Przyjaciół z Bolesławca oraz BOK-MCC serdecznie zapraszają na spotkanie.
istotne.pl bok mcc, cik orzeł, jan bujak

Spotkanie z Janem Bujakiem autorem książki „Galicjanie i Serbowie” odbędzie się 24 marca o 15;30 w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł w Bolesławcu przy ul. Chopina 17.

Spotkanie realizowane jest w ramach zadania „Ocalić od zapomnienia” współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Bolesławiec w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych poprzez organizacje pozarządowe. Wstęp bezpłatny.

Parę lat temu Jan Bujak postanowił utrwalić dzieje polskiego osadnictwa w Bośni, gdzie się urodził. W oparciu o zebrane opowieści, dokumenty, materiały źródłowe i fotografie powstała książka „Galicjanie i Serbowie”, która stanowi zapis życia kilku pokoleń osiedleńców.

To powieść o niezwykłych losach Polaków, których przeznaczenie rzuciło na ziemię bośniacką, gdzie żyli w latach 1895-1946. Tam zakładali nowe domy, ciężko pracowali, cieszyli się pięknem przyrody i dzielili wspólny los z prawosławnymi Serbami, muzułmańskimi Bośniakami oraz katolikami z innych rejonów Europy. Tęsknili bardzo za rodziną i Ojczyzną, której wcześniej znaczenia nie doceniali.