Grypa znów atakuje

Grypa znów atakuje
fot. TVP Wysoka gorączka, zmęczenie, ból głowy i stawów – te charakterystyczne dla grypy objawy zna każdy. Jedna z najgroźniejszych chorób dróg oddechowych co roku atakuje wiele osób. Lekceważona – prowadzi do bardzo poważnych powikłań.
istotne.pl choroba, grypa

Zdaniem lekarzy w sezon grypowy w Polsce rozpoczyna się już w listopadzie, przy czym szczyt zachorowań przypada na przełom lutego i marca. Właśnie wtedy najwięcej osób korzysta ze zwolnień lekarskich. Część jednak lekceważy grypę, uważając, że przejdzie sama. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nieleczona grypa powoduje groźne powikłania – zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowo – rdzeniowych, a nawet mięśnia sercowego.

Jak się bronić?

Najpopularniejszym sposobem zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia. Badania wykazują, że 70-90 procent szczepionych osiąga taki poziom przeciwciał zwalczających wirusy grypy, który chroni przed zachorowaniem. Trzeba jednak pamiętać o zaszczepieniu się wcześniej, na początku sezonu grypowego, a nie, kiedy jest się już zainfekowanym. Zaszczepienie się z wyprzedzeniem jest konieczne, ponieważ do wytworzenia naturalnych przeciwciał broniących organizmu przed wirusami grypy potrzeba około dwóch tygodni.

Komu szczepionkę?

Zaszczepić się może prawie każdy. Lekarze zalecają szczepienie przede wszystkim osobom starszym, cierpiącym na choroby układu oddechowego i nerek, a także dzieciom. Do nielicznej grupy, której nie poleca się szczepionek, należą osoby uczulone na białko jaja kurzego oraz inne składniki szczepionki, osoby przewlekle chore oraz niemowlęta przed 6 miesiącem życia.

Czy warto?

Koszt szczepionki to kilkadziesiąt złotych. Z pewnością jest to zdecydowanie mniej niż trzeba będzie zapłacić za wizyty u lekarza, antybiotyki i leki przeciwgorączkowe. Jest to również oszczędność czasu, który traci się w kolejkach do lekarza i po lekarstwa, a także na przymusowym zwolnieniu. Zaszczepić można się w prawie każdym ZOZ oraz w szpitalach i klinikach.