Wiemy, co było w beczkach w Świętoszowie

Wiemy, co było w beczkach w Świętoszowie
fot. Czytelnik Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe dowodzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło działania związane z identyfikacją skażeń w miejscu znalezienia beczek, czyli na terenie Nadleśnictwa Świętoszów.
istotne.pl wojsko, świętoszów, beczka

Jak czytamy na stronie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych:

10 marca pracownicy firmy saperskiej Rad-Min oczyszczający tereny leśne byłego poligonu wojsk radzieckich znaleźli 16 beczek stalowych z nieznaną substancją chemiczną. W związku z potencjalnym zagrożeniem, jakie mogło stanowić odkryte składowisko, Wojewoda Dolnośląski wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie administracji publicznej w sytuacji kryzysowej. […]

Żołnierze przeszukali dokładnie wskazany rejon, w wyniku czego znaleziono pięć dodatkowych beczek z napisami w języku rosyjskim „Śmiertelna Trucizna”. Pobrali próbki substancji i przeprowadzili analizy w Mobilnym Laboratorium Chemicznym, jednocześnie przekazali materiał do badań w innym stacjonarnym laboratorium, aby potwierdzić uzyskane wyniki. Przeprowadzone analizy wykazały, że w beczkach znajduje się mieszanina różnych substancji służących do pozorowana skażeń chemicznych, jednocześnie wykluczyły obecność Bojowych Środków Trujących [podkreślenia – „ii”].

Beczki wraz z zawartością zostały umieszczone w szczelnych pojemnikach i przetransportowane do składu w Komorowie, gdzie zostaną poddane utylizacji.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych/ii