Park (nie-)Waryńskiego i konkurs z ciekawą nagrodą: starym banknotem 100-zł

Park (nie-)Waryńskiego i konkurs z ciekawą nagrodą: starym banknotem 100-zł
fot. http://pl.wikipedia.org Dlaczego bolesławianie park miejski przy Tyrankiewiczów nazywają parkiem Waryńskiego? Sprawa powróciła w trakcie sesji Rady Miasta Bolesławiec.
istotne.pl konkurs, piotr roman, park waryńskiego

Dwa lata temu pisaliśmy, że podczas spotkania organizacyjno-informacyjnego słuchaczy bolesławieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezydent Piotr Roman wspomniał, iż park miejski przy ulicy Tyrankiewiczów nigdy oficjalnie nie nosił imienia Ludwika Waryńskiego. – Przewertowaliśmy wszystkie dokumenty, to nigdy nie był park Waryńskiego – podkreślił. I dodał, że obecnie w magistracie na to miejsce mówi się „park, który nigdy nie nosił imienia Ludwika Waryńskiego” (działacza i ideologa polskiego ruchu socjalistycznego).

Temat powrócił w czasie sesji Rady Miasta Bolesławiec, która miała miejsce 25 marca br. Prezydent mówił o remoncie alejek w parku przy Tyrankiewiczów. I zaznaczył ponownie: – To nigdy nie był park Waryńskiego. Może starsi mieszkańcy pamiętają, dlaczego ten park jest tak potocznie nazywany. W zasadzie możemy ogłosić taki konkurs, bo to ciekawy problem socjologiczno-historyczny.

Jak podkreślił Piotr Roman, nagrodą w konkursie będzie oprawiony w ramkę stary banknot 100-złotowy (własność sekretarza Jerzego Zielińskiego). Dlaczego właśnie ten banknot? Bo widnieje na nim... Ludwik Waryński.

I choć podana na sesji informacja miała być żartem, konkurs jednak się odbędzie. Szczegóły podamy po świętach Wielkiejnocy.