Nanowoda – cudowna woda czy chwyt reklamowy?

Nanowoda – cudowna woda czy chwyt reklamowy?
fot. freeimages.com (macleod) Powstało zamieszanie po publikacji ogólnopolskiego portalu o nanowodzie z Bolesławca. Ludzie zaczęli komentować, że to bzdura. Dziennikarze postanowili sprawdzić własny materiał i zapytali o zdanie naukowców.
istotne.pl bernard łętowski, nanowoda, zdzisław oszczęda, halina car

O produkowanej w Bolesławcu nanowodzie napisał ostatnio portal INNpoland.pl, finansowany m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W tekście były same superlatywy i głównie wypowiedzi prezesa firmy, Zdzisława Oszczędy, znanego bolesławieckiego biznesmena. W artykule można było przeczytać m.in. że badania na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku potwierdziły fakt obumierania komórek nowotworowych i komórek białaczki pod wpływem nanowody.

Na redakcję portalu posypały się gromy. Ludzie pisali wprost, że tekst o nanowodzie to brednie, a cudowne właściwości nie są potwierdzone żadnymi badaniami.

INNportal przejął się sytuacją. W kolejnym artykule zapytał kilku naukowców o bolesławiecką nanowodę i możliwość tzw. jej stałego zdeklastrowania czyli zburzenia struktury. Bo właśnie to ma decydować o cudowności wody. Naukowcy poparli… czytelników. Zdaniem zapytanych badaczy istnienie nanowody jest nieprawdopodobne. Nieufnie też podchodzą do takich rewelacji. – Gdyby komuś udało się na stałe rozbić klastry, to byłby to pewnie sukces na miarę publikacji w Nature, ale to po prostu niemożliwe. Poza tym to już nie byłaby woda – powiedział portalowi INNpoland dr Piotr Zarzycki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobno jeden profesor stanął w obronie nanowody. Nie wiadomo jednak, kto to i czy w ogóle istnieje, bo redakcja tłumaczy, że ten popierający profesor chciał zachować anonimowość.

Oprócz Zdzisława Oszczędy o właściwościach nanowody opowiadał INNpoland jeszcze Bernard Łętowski, opisany jako przedstawiciel firmy, a w Bolesławcu znany z tego, że fotografuje śluby i bez powodzenia kandydował na radnego. Łętowski przywołuje dr Halinę Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która prowadziła badania nad nanowodą. Według niego w sprawie nanowody nawiązała ona współpracę ze środowiskiem naukowym w Tel-Awiwie.

Redakcja portalu istotne.pl już dwa lata temu pytała dr Halinę Car o wyniki badań nad nanowodą, bo chcieliśmy sprawdzić, czy rewelacje serwowane przez bolesławiecką firmę można publicznie zweryfikować. W marcu 2013 roku dr Car odpisała nam, że wyniki są przygotowywane do publikacji. Dwa lata później, w lutym tego roku, ponownie zapytaliśmy, czy publikacja jest dostępna? Niestety, nie dostaliśmy już żadnej odpowiedzi…

Data 02-03-2013 15:28

Szanowna Pani Halina Car
Kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej
Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Szanowna Pani -
Czy można otrzymać lub czy są gdzieś w Internecie dostępne wyniki Państwa badań nanowody Nantes?

Z poważaniem -
Krzysztof Gwizdała

*****

Data 03-03-2013 21:23

Szanowny Panie,
Wyniki badań są obecnie przygotowywane do publikacji. Tylko w takiej formie można będzie je otzrymać. Proszę o cierpliwość.

Z poważaniem, Halina Car

*****

Data 02-02-2015 15:39

Szanowna Pani -

Czy publikacja jest już może dostępna?

Z poważaniem -
Krzysztof Gwizdała