Mieszkanka naszego powiatu mistrzynią Europy w... siłowaniu się na rękę

Mieszkanka naszego powiatu mistrzynią Europy w... siłowaniu się na rękę
fot. archiwum prywatne Sonii Turzynieckiej Jest po urazie kręgosłupa, ale nie podaje się i walczy. Walczy dosłownie, ponieważ zdobywa medale, siłując się na ręce.

Sonia Turzyniecka to charyzmatyczna i bardzo konsekwentna w swoich działaniach mistrzyni sportu. I to sportu, wydawać by się mogło, będącego domeną mężczyzn. Mowa tutaj o siłowaniu się na ręce.

S. Turzyniecka w 1998 roku doznała urazu kręgosłupa. Mimo przeciwności losu nie poddała się i zaczęła szukać dyscypliny sportu, która wypełniłaby jej życie. Z biegiem lat na swojej drodze natrafiła na siłowanie się na ręce.

Dziś pani Sonia to zdobywczyni medali na arenie krajowej i międzynarodowej, i to nie tylko w kategoriach osób niepełnosprawnych, ale także w kategoriach masters. Na swoim koncie ma tytuły mistrzyni Polski oraz wicemistrzyni świata osób niepełnosprawnych. Warto dodać, że w Gdańsku zdobyła złoto na Mistrzostwach Polski, pokonując… zawodniczkę ważącą 150 kg i mającą 1,80 m wzrostu.

Zaś podczas startu na 25 Mistrzostwach Europy w Armwrestlingu w Bułgarii S. Turzyniecka osiągnęła znakomity rezultat sportowy, zdobywając złoty medal w rywalizacji na rękę lewą oraz srebrny w rywalizacji na rękę prawą w kategorii osób niepełnosprawnych +65 kg. Dodatkowo armwrestlerka osiągnęła znakomity wynik w rywalizacji na rękę lewą i prawą w kategorii do 70 kg masters kobiet, zajmując na obie ręce ostatecznie czwarte miejsce.

MistrzostwaMistrzostwafot. www.armpower.net

– Sukces pani Sonii to powód do dumy nie tylko dla naszej reprezentacji, ale także dla mieszkańców powiatu bolesławieckiego – powiedział Paweł Podlewski, przedstawiciel Federacji Armwrestling Polska. – Tak wspaniały rezultat pani Sonii Turzynieckiej nie byłby jednak możliwy bez wsparcia i pomocy Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Wierzę, że jeszcze wiele razy będziemy dumni z jej dokonań sportowych i wspólnie przeżyjemy chwile wzruszenia i dumy.

Sonia TurzynieckaSonia Turzynieckafot. archiwum prywatne Sonii Turzynieckiej

Sonia Turzyniecka:

Pragnęłabym podziękować sponsorom. Byli nimi Starostwo Powiatowe i moja Federacja. Oraz trenerowi, który mnie do tych zawodów przygotował – Bogdanowi Mienculewiczowi, a także trenerowi Mariuszowi Grochowskiemu.

Sił nabieram z dożywiania w restauracji Eurest w Bolesławcu, w której uzupełniam „paliwo”. Stąd ta siła. Obiady te dodają tyle energii, że mnie roznosi. Polecam wszystkim, a szczególnie sportowcom.

Zwycięstwo dedykuję całemu Powiatowi Bolesławieckiemu. Jeden z medali pragnę oddać na licytację, dochód z niej będzie przeznaczony dla osób ciężko chorych, tak by uratować życie.

Ważne!

Pani Sonia pozyskuje sponsorów do dalszego rozwoju sportowego. Nasza armwrestlerka prosi o kontakt zainteresowane współpracą firmy. Może też zagrać w reklamie.

Fedaracja Armwrestling Polska/Powiat Bolesławiecki/Sonia Turzyniecka/ii