Strażacy testują wóz bojowy

Strażacy testują wóz bojowy
fot. B.org Bolesławiecka straż pożarna sprawdza jak samochód zachowuje się podczas akcji. Potencjalne usterki i braki są zgłaszane producentowi. Po okresie próbnym samochód gaśniczy zostanie uroczyście przekazany naszej straży.
istotne.pl straż pożarna
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Wóz, o którym mowa, to tak zwany ciężki samochód gaśniczy na podwoziu ciężarowego Renault – model Kerax 420.34. "Wyposażony jest w pompę ciśnieniową z wężem i prądownicą szybkiego natarcia" – opisuje Jerzy Kieler, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu. "Bardzo nam się przyda. Jest oszczędny, ekologiczny, posiada zawieszenie terenowe, a przecież nasz powiat jest jednym z największych w województwie i ma dużo obszarów zalesionych" – dodaje Jerzy Kieler.

Reanault Kerax wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik z turbosprężarką i systemem wtrysku Common Rail, co daje mu maksymalną moc 412 KM. Dodatkowo spełnia normy emisji spalin Euro 3. System gaśniczy posiada zbiornik wody o objętości 8000 litrów i 800 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Samochód jest wyposażony w najnowsze urządzenia gaśnicze umiejscowione w różnych jego częściach.

Samochód wraz z wyposażeniem przeciwpożarowym kosztuje około miliona złotych. Środki na jego zakup pochodzą z funduszy europejskich oraz z funduszu ochrony środowiska. Udało je pozyskać dzięki zaangażowaniu między innymi Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.