Dawne Bolesławice

boleslawice-pocztowka
fot. zbiory Wratislaviae Amici Miejscowość urzeka pięknem zabudowań, które możemy oglądać na starych kartach pocztowych – pisze Sebastian Zielonka.
istotne.pl 0 historia, sebastian zielonka, bolesławice

Reklama

Do 1945 roku był to teren zamieszkany przez Niemców, zwany przez nich Tiellendorf. W pierwszych latach po II wojnie światowej osada funkcjonowała pod nazwami Tułowice oraz Tylinów, z czasem przemianowano ją na nazwę obecnie funkcjonującą.

Bolesławice to jedna z najstarszych osad naszego regionu, która dała początek rozwojowi miasta Bolesławiec. Potwierdza to znaleziony skarb w 1907 roku, w skład którego wchodziły monety z czasów Ottona III, wyprodukowane ponad 1000 lat temu w mennicy w Kolonii. Znalezisko świadczy o rozwoju wsi i jej powiązaniach handlowych. Skarb został przekazany muzeum w Bolesławcu, lecz w wyniku zawirowań wojennych zaginął wiosną 1945 roku.

W Bolesławicach znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Jest to jedna z najstarszych świątyń w okolicach Bolesławca. Pierwszy raz kościół jest wymieniany w dokumencie z 1270 roku, kiedy to książę Konrad I przekazał go szpitalowi św. Ducha.

Miejscowość urzeka pięknem zabudowań, które możemy oglądać na starych kartach pocztowych.

Karta pocztowa z 1901 rokuKarta pocztowa z 1901 rokufot. zbiory Wratislaviae Amici
Wnętrze karczmy w Bolesławicach w latach 20. XX wiekuWnętrze karczmy w Bolesławicach w latach 20. XX wiekufot. zbiory Wratislaviae Amici
Most na Bobrze z widokiem na Bolesławice w latach 30. XX wiekuMost na Bobrze z widokiem na Bolesławice w latach 30. XX wiekufot. zbiory Wratislaviae Amici
Pocztówka z lat 40. XX wieku. Od lewej (z góry): plebania, szkoła ewangelicka, widok na ulicę oraz wiaduktPocztówka z lat 40. XX wieku. Od lewej (z góry): plebania, szkoła ewangelicka, widok na ulicę oraz wiaduktfot. zbiory Wratislaviae Amici
Pocztówka z 1931 rokuPocztówka z 1931 rokufot. zbiory Wratislaviae Amici
Karta pocztowa z 1915 rokuKarta pocztowa z 1915 rokufot. zbiory Wratislaviae Amici

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

(informacja: Sebastian Zielonka)

Reklama