Otwarto wystawę Małgorzaty Warlikowskiej

Otwarto wystawę Małgorzaty Warlikowskiej
fot. B.org Grafika, ceramika oraz grafika na ceramice opowiadają o współczesnym świecie.

Małgorzata Et Ber Warlikowska zatytułowała swoją wystawę "Zip Society". Co oznacza ten enigmatyczny tytuł? "W dokładnym tłumaczeniu to inaczej społeczeństwo zamka błyskawicznego" – wyjaśnia artystka.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

"Chciałam opowiedzieć o relacjach kształtowanych na zasadzie zamka błyskawicznego, kiedy wszyscy do siebie pasują i każdy ma swoje miejsce – ten, który pracuje i ten, który nie pracuje, dobrzy i źli, wszyscy są w tym układzie. Z jednej strony jest to pozytywne, z drugiej wszyscy jesteśmy mocno zakorzenieni w pewnych sytuacjach" – dodaje artystka.

Rzeczywistość inspiracją

Prace Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej są głęboko osadzone we współczesności. Artystka nie kryje, że duży wpływ na tematykę jej prac mają między innymi mass media. Grafiki i rzeźby odbijają często rzeczywistość, nawiązują do bieżących wydarzeń, pokazują konkretne sytuacje społeczne. "Widziałam osoby uzależnione od Internetu, całkowicie wyrwane z normalnego życia i stąd wzięła się opowieść o czacie" – opowiada.

Do mass mediów, zwłaszcza gazet, nawiązują prawie wszystkie prace Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej. Ma to związek z niecodziennym hobby artystki. "Kolekcjonuję tabloidy z całego świata, takie zupełne brukowce, dlatego dużo tu fragmentów wyciętych z takich właśnie gazet i odbitych w linoleum albo naniesionych na ceramikę".

Wystawę zorganizowano w galerii BOK. Można ją zwiedzać do 19 września.