Dożynki Gminne 2014

wójt Andrzej Dutkowski na dożynkach
fot. Gmina Bolesławiec W tym roku w gminie Bolesławiec dożynki odbyły się w ostatni dzień sierpnia w Kraśniku Dolnym, pięknej „Wiosce Sześciu Zbóż”.
istotne.pl 0 kraśnik dolny, dożynki, andrzej dutkowski

Reklama

Gwiazdą Święta Plonów był zespół BAYER FULL, a przybyli do Kraśnika Dolnego goście mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe.

Już na godzinę przed Mszą Świętą ulicami Kraśnika Dolnego przeszła Miejska Orkiestra Dęta Bolesławiec, której kapelmistrzem jest Jan Chojnacki, wprowadzając uroczysty i podniosły nastrój we wsi. Zjeżdżać zaczęły się także delegacje z wieńcami, których witał Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski i Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec Bogusław Uziej. Na koniec oczom zebranych ukazał się ostatni z okazałych wieńców, ten który powstał właśnie w Kraśniku Dolnym.

Mszę Świętą Dziękczynną odprawił ksiądz doktor Andrzej Jarosiewicz – dziekan Dekanatu Bolesławiec Wschód, a homilię wygłosił ksiądz doktor Stanisław Kusik dziekan Dekanatu Bolesławiec Zachód. Duchowni mówili o tym, jak wiele pracy każdego roku włożyć muszą rolnicy, by na naszych polskich stołach nie zabrakło chleba. Był to też moment, kiedy kapłan poświęcił wieńce dożynkowe oraz dary, złożone w trakcie nabożeństwa.
Po Mszy Świętej głos zabrał Wójt Gminy.

Andrzej Dutkowski podkreślił zaangażowanie mieszkańców Kraśnika Dolnego w organizację Dożynek Gminnych. Ciepłe słowa padły w szczególności do rolników z terenu gminy Bolesławiec, którzy każdego roku pracują w pocie czoła. Jak podkreślił Wójt Gminy Bolesławiec – Święto Plonów to hołd dla rolników, ich działalności i trudu.

Następnie Wójt Andrzej Dutkowski oraz Anetta Kamińska, przepasani lnianymi fartuchami przesiali mąkę i zboże, tym samym Dożynki Gminne 2014 uznając za otwarte. Po chwili oczom zebranych ukazał się korowód dożynkowy. W czasie jego trwania prowadzący Dożynki Gminne Beata Widera i Olgierd Poniźnik wyjawili kilka nieznanych faktów na temat sołtysa wsi Kraśnik Dolny Wacława Gardyńskiego. Warto wspomnieć, że korowód gospodarzy dożynek był w tym roku niezwykły, jego członkowie wystąpili bowiem w specjalnych strojach. Wzbudzili tym zachwyt i wywołali burzę oklasków. Był to też moment, kiedy starostowie dożynek Anna Rajfur i Jan Puk złożyli na ręce Andrzeja Dutkowskiego okazały bochen chleba, a najmłodsi mieszkańcy Kraśnika Dolnego częstowali chlebem zgromadzonych gości.

Z powodu deszczu na scenie zamiast na deskach przed sceną członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej zaprezentowali obrzęd dożynkowy. Tancerze pod wodzą Elżbiety Tor i Sławomira Ratajskiego w swoim występie połączyli taniec i aktorstwo. Był to początek występów artystycznych przygotowanych na ten dzień.

W trakcie Dożynek Gminnych miało także miejsce symboliczne otwarcie nowo wybudowanego Domu Ludowego w Kraśniku Dolnym, które znajduje się w sąsiedztwie boiska sportowego. Była to okazja, by podziękować Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu oraz Dyrektorowi Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Pawłowi Czyszczoniowi za wsparcie, jakiego udzielili przy budowie obiektu. Symboliczny klucz do Domu Lodowego wręczony został na ręce przedstawicieli wsi, którzy podziękowali władzom gminy bukietem kwiatów.

Na znak Wójta Gminy Bolesławiec w niebo wystrzeliły balony, a Dom Ludowy został otwarty dla zwiedzających. Na tych, którzy zdecydowali się zobaczyć, jak prezentuje się ten obiekt, czekało kilka niespodzianek. Pierwsze z nich witały gości już w holu, gdzie obejrzeć można było dwie wystawy przygotowane przez mieszkańców Kraśnika Dolnego oraz pracowników Urzędu Gminy Bolesławiec. Pierwsza ukazywała dzieła, powstałe w Twórczej Stodole, zdjęcia okazałych wieńców dożynkowych, zrobionych w Kraśniku Dolnym oraz dokumentację zdjęciową, przybliżającą dotychczasowe działania lokalnej społeczności. Druga z nich ukazywała wybrane inwestycje gminne z lotu ptaka. Każdy mógł wziąć ze sobą ulotki, dotyczące Kraśnika Dolnego, gminy Bolesławiec oraz tradycji dożynkowych.

W holu zobaczyć można było film, przedstawiający całą gminę Bolesławiec, czyli 30 miejscowości. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Dla dzieci przygotowano słodkie upominki i jabłka, którymi chętni mogli się poczęstować. Dla miłośników historii przygotowaliśmy bezpłatnie egzemplarze przewodnika, wydanego przez Urząd Gminy Bolesławiec.

Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym, które zaśpiewały piosenkę oraz zatańczyły krakowiaka i taniec z kłosami zbóż. Po występie dzieci na scenie pojawiła się Joanna Berdzik Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, która na ręce Krystyny Myszkun przekazała prezent dla uczniów, tablicę interaktywną.

Przyszedł także czas na pierwszy konkurs. Na podchwytliwe pytanie prowadzącej, kto potrafi doić krowę, twierdząco odpowiedziało kilku śmiałków. Ich umiejętności sprawdziliśmy w praktyce. Oczom zebranych ukazała się bowiem sztuczna, aczkolwiek naturalnych rozmiarów krowa, którą śmiałkowie mieli za zadanie wydoić. Śmiechu było przy tym co niemiara, ale zadanie zostało wykonane.

Tymczasem na scenę wkroczył Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, który tradycyjnie już dał świetny występ i bisował kilkakrotnie.

Te osoby, które wzięły udział w konkursach na najpiękniejszą dekorację dożynkową oraz najpiękniejszą zagrodę doczekały się wyników. Zdaniem komisji konkursowej w składzie Krystyna Grela oraz Karolina Wieczorek, która obejrzała 29 dekoracji dożynkowych, najpiękniejszą wykonały Alicja i Patrycja Woś z Kraśnika Dolnego. Kolejne zajęły Elżbieta Pachołek z Rakowic oraz Wioletta Konefał z Kraśnika Dolnego. Dekoracje wyróżniały się spójnością kompozycji, starannością wykonania i pomysłowością. Komisja przyznała także pięć równorzędnych miejsc czwartych Stanisławie Miller z Kraśnika Dolnego, Czesławowi Burdukiewiczowi ze Starych Jaroszowic, Krystynie Klisiewicz z Kraśnika Dolnego, Annie Rajfur z Kraśnika Dolnego oraz Beacie Mazur z Kraśnika Dolnego. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.

Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą zagrodę. Pierwsze miejsce zajęli ex aequo Izabela Błotna z Dobrej oraz Józef Grabowy z Łazisk. Drugie miejsce przypadło Magdalenie Rupie z Warty Bolesławieckiej.

Delegacje poszczególnych wsi rozpoczęły głosowanie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każda z miejscowości mogła przyznać kolejno 1, 3 i 5 punktów. Stworzone ze zboża, jarzębiny, kwiatów, warzyw i owoców dekoracje, zachwycały pięknem oraz rozmachem, z jakim je wykonano. Sołectwa wybrały tym samym trzy najpiękniejsze wieńce.

Zanim zliczono głosy i ogłoszono wyniki do rywalizacji zaproszono tych, którzy chcieli wziąć udział w wyścigu z jajami. Rywalizowano także w podnoszeniu kostek ze słomy. Nagrody trafiły także do najmłodszych, biorących udział w queście, przygotowanym przez mieszkańców Kraśnika Dolnego.

W końcu poznaliśmy również zwycięskie sołectwo, które wykonało najpiękniejszy wieniec. Okazało się, że najwyżej oceniona praca (zdobyła w sumie 42 głosy) powstała w Nowej Wsi, której mieszkańcy w chwili odbioru nagrody powtarzali, że wciąż nie wierzą w to, że zostali zwycięzcami. Kolejne miejsca zajęły Ocice z 40 głosami i Łaziska z 30 głosami. Nagrodzono także pracę organizatorów, która jak co roku zachwycała pięknem i precyzją wykonania.

Po 19:00 tłum pod sceną brawami powitał gwiazdę Dożynek – zespół BAYER FULL. Zespół, obchodzący w tym roku 30-lecie istnienia, z okazji jubileuszu otrzymał z rąk Iwony Przybylskiej Sekretarz Gminy Bolesławiec oraz Janusza Cieśli Dyrektora GOKiS-u kwiaty oraz tradycyjną bolesławiecką ceramikę. Publiczność bawiła się świetnie przy takich przebojach jak „Majteczki w kropeczki”, „Żono moja” czy „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Lider BAYER FULL miał świetny kontakt z publicznością i w trakcie występu prowadził ze sceny pełen dowcipu dialog z publicznością.

Dożynki Gminne zakończyła zabawa taneczna, trwająca do późnych godzin nocnych.

Wójt Gminy Bolesławiec dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów a w szczególności mieszkańcom Kraśnika Dolnego, pracownikom GOKiS-u i Urzędu Gminy. Szczególne podziękowania kieruje także do Kół Gospodyń Wiejskich oraz gminnych zastępów Straży Pożarnej.

Reklama