Święto 1 batalionu czołgów

Święto 1 batalionu czołgów
fot. Katarzyna Przepióra 29 sierpnia 1 batalion czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej obchodził swoje święto. W związku z tym żołnierze batalionu wzięli udział w uroczystym apelu, po którym odbył się piknik dla pancerniaków i ich najbliższych.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, świętoszów

Święto 1 batalionu czołgów przypada 19 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej bitwy o wzgórze 262, tzw. Maczugę, w której udział wzięła 1 Dywizja Pancerna. Tego samego swoje święto obchodzili żołnierze 1 Pułku Pancernego, którego tradycje kultywuje świętoszowski batalion.

W tym roku uroczystości zostały przesunięte o 10 dni, ze względu na obchody Święta Wojska Polskiego oraz defiladę wojska i sprzętu, w której udział wzięli również pancerniacy.

W ubiegły piątek, na placu apelowym przy Ośrodku Szkolenia Leopard stanął cały stan osobowy pododdziału. W uroczystości oprócz żołnierzy i ich rodzin udział wzięli goście honorowi: były żołnierz 1 Pułku Pancernego Edmund Semrau z małżonką, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie Stanisław Rybczyński wraz z pocztem szkoły, córka Bogdana Janowskiego – żołnierza 1 Pułku Pancernego – Hanna Silna, fundator repliki sztandaru 1bcz Krzysztof Grabiec, sołtys Świętoszowa Leszek Luniak. Na placu apelowym stanęli również: zastępca dowódcy 10BKPanc pułkownik Dariusz Nawrocki, szefa sztabu brygady i były dowódca 1 batalionu czołgów podpułkownik Bogdan Rycerski, dowódca 1 batalionu czołgów podpułkownik Paweł Michalski oraz kapelan ksiądz major Rafał Kaproń.

Obchody święta rozpoczął meldunek, który podpułkownikowi Michalskiemu złożył dowódca uroczystości szef sztabu 1bcz major Zbigniew Marchlewicz. Po przeglądzie wojska i wciągnięciu na maszt flagi państwowej dowódca batalionu wręczył odznaczenia, wyróżnienia, listy gratulacyjne oraz pamiątkowe ryngrafy batalionowe swoim żołnierzom.

Wyjątkową chwilą było uhonorowanie Edmunda Semraua ryngrafem pamiątkowym z wizerunkiem generała Maczka i logo 10BKPanc przez zastępcę dowódcy brygady. Batalionowy ryngraf pamiątkowy trafił również w ręce byłego dowódcy 1bcz podpułkownika Rycerskiego.

W trakcie apelu wręczone zostały także odznaki pamiątkowe, które są wiernymi replikami oryginalnych odznak 1 Pułku Pancernego. Odznakę o numerze 001 otrzymał podpułkownik Michalski, a wręczył mu ją pan Semrau.

Przemawiający następnie goście skupili się na historii 1 Pułku Pancernego i jego chlubnych tradycjach. Edmund Semrau wzywał żołnierzy 1 batalionu czołgów do tego, aby nie zatracili pancernego ducha i z dumą nosili odznakę pamiątkową: – Żołnierzom i dowódcom, przyjaciołom i sympatykom 10 brygady życzę zdrowia i spokoju, wielu powodów do radości, sukcesów w realizacji zadań oraz satysfakcji z ich wykonania.

Wielką niespodzianką było wystąpienie Hanny Silnej, która wyhaftowała ściegiem krzyżykowym logo 1 Pułku Pancernego na tle odznaki brygadowej i wręczyła je dowódcy 1bcz. W dole ramy, w której znalazł się haft autorka napisała: … w dowód wdzięczności za pamięć o zmarłych i żyjących oficerach i żołnierzach 1 Pułku Pancernego oraz ich rodzinach.

O pamięci i dbałości o tradycję zapewnił następnie gości dowódca 1 batalionu podpułkownik Paweł Michalski: – Dziś oddajemy hołd bohaterskim załogom pancernym generała Maczka. Jednocześnie mając na uwadze chlubne tradycje oręża polskiej broni pancernej, kształtujemy na co dzień swoją postawą patriotyczne postawy. Stwierdzam z dumą, że żołnierze 1 batalionu czołgów wykonują swoje zadania na wysokim poziomie. Zarówno tu w kraju, jak i poza jego granicami. Uczestniczymy w misjach stabilizacyjnych w Iraku IV i VIII zmiana, PKW Afganistan I, VIII, XIV zmiana, a także PKW Czad. Często przelewając krew w obronie wartości i w walce ze światowym terroryzmem. Uczestniczyliśmy w najważniejszych ćwiczeniach w latach 1992-2014. Batalion był trzykrotnie wyróżniany jako Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych. Nasze załogi dwukrotnie zwyciężały w mistrzostwach świata załóg czołgu Leopard 2A4 Swiss Tank Challenge w Szwajcarii. Jako pierwsi zamieniliśmy czołg T72 na Leoparda 2A4, wskazując wzorce i opracowując wiele elementów niezbędnych do użytkowania tego sprzętu. 1 batalion kształci bardzo dobrych profesjonalistów, którzy następnie służą w różnych rodzajach wojsk jako instruktorzy. To dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy żołnierzy tego batalionu pododdział ten prezentuje tak wysoki poziom. Żołnierze, dziękuję Wam za Waszą służbę, za wysiłek, gorliwość i sumienność.

Uroczystości zakończył piknik rodzinny, w trakcie którego przewidziano wiele atrakcji, począwszy od żołnierskiej grochówki i kiełbasek, poprzez jazdę na koniu, dmuchane zamki dla najmłodszych, aż po możliwość obejrzenia z bliska dumy pancerniaków – czołgu Leopard.

Katarzyna Przepióra/ii