Dawny bolesławiecki skarb

Pocztówka
fot. archiwum Sebastiana Zielonki W kolejnej odsłonie naszego cosobotniego cyklu prezentujemy dawną bolesławiecką ceramikę.
istotne.pl 0 ceramika, sebastian zielonka

Reklama

Bolesławiec od wieków słynął z wyrobów ceramicznych. Przez stulecia tworzono i udoskonalano technikę wyrobu naczyń ceramicznych w mieście i okolicy. Istotnym wydarzeniem dla rozwoju bolesławieckiego rzemiosła było otwarcie w 1897 r. Zawodowej Szkoły Ceramicznej.

Szkoła posiadała wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która nie tylko przekazywała wiedzę, ale również opracowywała nowe technologie.

W 1911 r. otwarto dla publiczności Muzeum przy obecnej ulicy Mickiewicza, w którym zgromadzono liczne zbiory archeologiczne, wyroby rzemiosła artystycznego oraz kolekcję lokalnych wyrobów ceramicznych. W nowo otwartym obiekcie, a dokładnie w dolnej części baszty, znajdowała się pieta z XV w. oraz ołtarz z II połowy XVIII w.

Wielkim zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających Bolesławiec cieszył się tzw. Wielki Garniec Johanna Gottlieba Joppego z 1753 r. Było to garniec uważany za jeden z największych na świecie. Posiadał imponujące wymiary: wysokość 2,15 m, obwód w połowie 4 metry, pojemność około 1970 litrów, waga: 600 kg.

Dzieło mistrza nie zostało wypalone w tradycyjnym piecu, lecz – ze względu na wielkość – podlegało ono procesowi powolnego wysuszenia. J.G. Joppe dokonał tak wielkiego dzieła w wieku zaledwie 30 lat. Stanowiło ono perłę ówczesnych możliwości rzemieślniczych. Niestety, w wyniku zawieruchy wojennej przepadło bezpowrotnie wraz ze wszystkimi eksponatami zgromadzonymi w Muzeum.

Dziś Muzeum Ceramiki, dzięki wytrwałej pracy przez lata oddanego zespołu specjalistów, zgromadziło imponujące zbiory, które stanowią nasze lokalne dziedzictwo kultury i promują nasze miasto na arenie międzynarodowej.

Wielki Garniec na tle eksponatów muzealnychWielki Garniec na tle eksponatów muzealnychfot. archiwum Sebastiana Zielonki
Wielki Garniec na przedwojennej pocztówceWielki Garniec na przedwojennej pocztówcefot. archiwum Sebastiana Zielonki
Przedwojenna widokówka promująca ceramikęPrzedwojenna widokówka promująca ceramikęfot. archiwum Sebastiana Zielonki
Pozdrowienia z Bolesławca stylizowane na wzór amerykańskiPozdrowienia z Bolesławca stylizowane na wzór amerykańskifot. archiwum Sebastiana Zielonki
Rzemieślnicy przy pracy w pierwszej połowie XX w.Rzemieślnicy przy pracy w pierwszej połowie XX w.fot. archiwum Sebastiana Zielonki
Zdjęcie z 1909 roku ukazujące ludzi na tle brązowych garnkówZdjęcie z 1909 roku ukazujące ludzi na tle brązowych garnkówfot. archiwum Sebastiana Zielonki
Zawodowa Szkoła Ceramiczna założona w 1897 rokuZawodowa Szkoła Ceramiczna założona w 1897 rokufot. archiwum Sebastiana Zielonki
Po lewej stronie gmach Muzeum, w którym gromadzono zbiory ceramikiPo lewej stronie gmach Muzeum, w którym gromadzono zbiory ceramikifot. archiwum Sebastiana Zielonki
Wielki Garniec na fotografii z 1893 rokuWielki Garniec na fotografii z 1893 rokufot. archiwum Sebastiana Zielonki

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Zdjęcia i źródła: Wratislaviae Amici; viafabrilis.Eu: Bunte Bilder aus dem Schlesierlande, Breslau, 1903 r.; ak-ansichtskarten.de; Unvergessene Heimat Schlesien Augsburg 1996 r.; materiał własny.

Reklama