Bolesłavia: 16 medali na Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży

dominika-kaminska-boleslavia
istotne.pl 0 lekkoatletyka, bolesłavia

Lekkoatletki i lekkoatleci Bolesłavii wywalczyli 16 medali w swoich kategoriach wiekowych. Bardzo dobrze spisali się podopieczni trenera Tomasza Markowskiego. Monika Sandak zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem, bijąc jednocześnie rekord życiowy (43.93 m), a także srebrny medal w pchnięciu kulą (11.33) oraz brązowy w rzucie dyskiem (32.75 m).

– Cała nasza grupa rzutowa prezentuje się bardzo dobrze od początku sezonu. Jest to wynikiem ciężkiej pracy, ale przede wszystkim systematyczności. Najważniejsze jednak, że w klubie panuje wspaniała atmosfera i możemy liczyć na siebie w każdej sytuacji. Kibicujemy sobie i pomagamy nawzajem. Nieważne, czy ktoś jest biegaczem, czy uprawia inną konkurencję – podkreśla Monika.

W swojej koronnej konkurencji – pchnięciu kulą – złoty medal wywalczyła Beata Dąbal, również poprawiając rekord życiowy (12.65 m – pierwsza klasa sportowa). Zawodniczka ta zdobyła również srebrny krążek w rzucie dyskiem (39.52 m).

Laura ŚledzińskaLaura Śledzińskafot. Paweł Wiśniewski
Dominik StecDominik Stecfot. Paweł Wiśniewski

Srebro w pchnięciu kulą zdobyła Laura Śledzińska (10.92 m). Trzy medale zdobył Dominik Stec, który był pierwszy w rzucie oszczepem (53.08 m) oraz w rzucie dyskiem (46.32). Dominik był również drugi w pchnięciu kulą (12.98). We wszystkich tych konkurencjach nasz lekkoatleta ustanowił nowe rekordy życiowe.

Posiadający kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (Baku) Kacper Olszewski zwyciężył zdecydowanie w rzucie dyskiem (56.10 m), wyprzedzając drugiego zawodnika o prawie 10 metrów, oraz w pchnięciu kulą (19.12 m). Ubiegłoroczny medalista Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w rzucie młotem Dawid Kopała tym razem był drugi w rzucie dyskiem (38.37 m).

Na wyróżnienie zasługuje Damian Biernacki, który w rzucie oszczepem zajął trzecią pozycję (36.61). W skład konkurencji nierozgrywanych w ramach Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży wchodził rzut oszczepem o wadze 800 g. Dobrze zaprezentował się w niej Michał Bis, który zajął trzecią pozycję (45.34).

W konkurencjach biegowych oczekiwań nie zawiódł tegoroczny mistrz Polski juniorów w biegach przełajowych Bartosz Wróbel. Wychowanek trenerki Małgorzaty Markowskiej, a obecnie podopieczny trenera Marka Adamka pewnie wygrał bieg na 1500 m (3.56.81), co jest jego nowym rekordem życiowym.

Dominika KamińskaDominika Kamińskafot. Paweł Wiśniewski

Podopieczna Małgorzaty Markowskiej Dominika Kamińska zdobyła złoty medal w biegu na 2 km z przeszkodami, wyprzedzając kolejną zawodniczkę aż o 15 sekund (7.23.94), a uczestniczka ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w biegu na 400 m przez płotki Ewa Ochocka, startując tym razem na 400 m, zdobyła srebrny medal (56.60).

Pierwszy z lewej: Wiktor WilkPierwszy z lewej: Wiktor Wilkfot. Paweł Wiśniewski
Wiktor Wilk i trener Dariusz ŁomańskiWiktor Wilk i trener Dariusz Łomańskifot. MKS Bolesłavia

Bardzo dobry występ zanotowali najmłodsi zawodnicy Bolesłavii – podopieczni trenera Dariusza Łomańskiego. Wiktor Wilk, finiszując na ostatnich metrach, wygrał swoją serię biegu na 600 m, ustanawiając nowy rekord życiowy (1.44.21). Czas ten zapewnił Wiktorowi srebrny medal w tej konkurencji.

– Jestem mile zaskoczony zdobyciem medalu. Chociaż mam niewielki staż treningowy w porównaniu z moimi starszymi kolegami, to jednak widać, że wysiłek na treningu przynosi efekty. Na pewno ten sukces zdopinguje mnie do dalszej pracy, tym bardziej że wiem, co muszę poprawić, szczególnie w technice biegu – powiedział Wiktor.

Swoje rekordy życiowe ustanowili również: Piotr Posłuszny w biegu na 100 m (13.29) i 200 m (27.64), Maciej Burdzy w biegu na 600 m (1.51.94) oraz Dorian Budzik (1.59.46).

Mateusz TofilMateusz Tofilfot. Paweł Wiśniewski

W doskonałej formie od początku sezonu jest podopieczny trenerów Bartosza GrumanaPawła Wiśniewskiego – Mateusz Tofil. Zawodnik po raz kolejny poprawił swój najlepszy rezultat, tym razem w biegu na 100 m ppł (15.01), co dało mu złoty medal. – Mateusz poprawia się ze startu na start w każdej konkurencji i liczymy, że w tym roku w wieloboju sprawi nam wiele radości – mówi trener Gruman.

W tej samej konkurencji brązowy medal zdobył inny zawodnik Bartosza Grumana – Kacper Popławski (16.71), poprawiając rekord życiowy.

Pozostali zawodnicy Bolesłavii również bardzo dobrze zaprezentowali się na zawodach. Swoje nowe rekordy życiowe ustanowili podopieczni Małgorzty Markowskiej: Maciej Goss – 110 m ppł (15.22) i 100 m (11.69), Joel Kusiciel – 110 m ppł (18.64) i 100 m (12.57), Karolina Wolska – 800 m (2.30.27) oraz Patryk Modras – 400 m (55.33).

Z zawodniczek i zawodników trenera Ryszarda Posackiego swoje najlepsze rezultaty poprawili: Aneta Klementowska – 200 m (27.92), Klaudia Grabarz – 200 m (29.00), Krystian Skrzypacz – skok w dal (5.35) i Maciej Buciak – 100 m (11,69) i 200 m (23,84).

Z wyników swoich podopiecznych może być zadowolony Bartosz Gruman. Jego zawodnicy: Kacper Tałocha – 110 m ppł (16.83), Piotr Gadziński – pchnięcie kulą (11.60) również uzyskali swoje najlepsze rezultaty. Na dystansie 2 km z przeszkodami udanie zadebiutował Tobiasz Burzyński (6.50.50).

Na wyróżnienie zasługuje również zawodnik trenera Pawła Wiśniewskiego Przemysław Mienculewicz, który w skoku wzwyż uzyskał wynik 1.55.

(informacja: Dariusz Łomański/ii)