Pałac w Kruszynie

Pałac
fot. Barbara Krupa Historia Pałacu w Kruszynie jest dość interesująca i powiązana z burzliwymi dziejami, jakie przeszły przez ten region.
istotne.pl 0 kruszyn, historia, sebastian zielonka

Reklama

W 1945 r. pałac posłużył wojskom sowieckim jako kwatera dla żołnierzy, a w pierwszych latach powojennych znalazły w nim schronienie rodziny reemigrantów przybyłych na te tereny.

W okresie PRL-u mieszkali w nim ludzie pracujący w PGR-ze. W latach 90. XX wieku popadł w ruinę, a dziś – dzięki wielkiemu zaangażowaniu nowych właścicieli – urzeka precyzyjnie zrekonstruowanymi wnętrzami i zadbanym parkiem.

Z nielicznych zachowanych materiałów archiwalnych dowiadujemy się, że w 1729 r. wzniesiono na miejscu starego zamku pałac, a w 1837 r. mansardowy dach pokryto dachówką. W 1854 r. pałac został przebudowany przez Fryderyka Magnusa von Schlieffena, uzyskując dzisiejszą bryłę. Pod koniec XIX w. dobra pałacowe liczyły 279 hektarów, przynosząc znaczny dochód jego właścicielom.

Do 1945 roku była to własność rodziny von Reuss, która w wyniku działań wojennych musiała opuścić swoje dobra. Jedną z ostatnich prób ratowania pałacu przed nadchodzącym frontem było pozostawienie przez uciekających mieszkańców beczek z alkoholem dla nadchodzących żołnierzy. Prawdopodobnie radosny humor wywołany stanem upojenia uratował zabudowania przed zniszczeniem. Niestety, do naszych czasów nie zachowało się oryginalne umeblowanie obiektu.

Obecnie pałac pełni funkcję usługowo-mieszkalną. W jego wnętrzach odnajdziemy: salę muzyczną, kolumnową i bilardową, efektowną klatkę schodową czy stare dokumenty dotyczące historii dóbr pałacowych, oprawione w ramy, a wokół pałacu można się zrelaksować w malowniczym parku.

Dziś pałac jest jednym z symboli Kruszyna i urzeka odwiedzających go turystów.

Na przedwojennej widokówce w prawym dolnym rogu zaprezentowana jest fasada pałacuNa przedwojennej widokówce w prawym dolnym rogu zaprezentowana jest fasada pałacufot. archiwum Sebastiana Zielonki
Pałac na przełomie XX i XXI w.Pałac na przełomie XX i XXI w.fot. archiwum rodziny Beucherów
Pałac w sierpniu 2014 r.Pałac w sierpniu 2014 r.fot. Barbara Krupa
Zabudowania pałacowe w sierpniu 2014 r.Zabudowania pałacowe w sierpniu 2014 r.fot. Barbara Krupa
Widok na park z górnych pięter pałacuWidok na park z górnych pięter pałacufot. Barbara Krupa

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Reklama