Festyn Kresowej Kapusty w Żeliszowie

Festyn Kresowej Kapusty w Żeliszowie
fot. Karolina Wieczorek Mieszkańcy wsi uświetnili festyn poświeceniem nowego krzyża honorującego pamięć przodków.
istotne.pl żeliszów, andrzej dutkowski

Zanim w Żeliszowie zabawa rozpoczęła się na dobre mieszkańcy oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej mszy świętej, po której – z pocztem sztandarowym oraz ułanami – wszyscy przeszli pod krzyż, który postawiono w centrum wsi.

– Nasi rodzice, którzy przybyli tu w 1945 roku, postawili w tym miejscu drewniany krzyż – mówił przed odsłonięciem Ryszard Kaprawy. – Dziś w tym miejscu stawiamy nowy krzyż, którym widnieją słowa „wierzymy”, „ufamy”, „jesteśmy z Tobą”. Tym samym oddajemy hołd i pamięć naszym bliskim, dzięki którym jesteśmy w tym miejscu.

Poświecenia krzyża dokonał ks. Romuald Glapa proboszcz Parafii pw. Św. Jana Nepomucena w Żeliszowie. Następnie mieszkańcy przeszli do Domu Ludowego, gdzie odbyła się prelekcja i pokaz multimedialny dr Stanisława Tokarczuka „Sentymentalna podróż po Kresach”.

Festyn otworzyli wspólnie soltyska Żeliszowa Olga Burdyna oraz wójt Andrzej Dutkowski. Część artystyczną rozpoczął występ zespołu „Siwy Włos” z Miejskiego Ośrodka Kultury z Piławy Górnej. Jest to grupa kabaretowo-estradowa, w skład której wchodzą tamtejsi emeryci i renciści. Bawili oni publiczność skeczami oraz zabawnymi piosenkami. Po nich do rywalizacji zaproszono dzieci, których zadaniem był bieg z kapustą.

Na scenie pojawił się już Zespół Śpiewaczy „Żeliszów”, którego występ przerwała członkini „Siwego Włosa”, składając na ręce Olgi Burdyny zapomniany wcześniej słodki upominek. Podczas gdy zespół występował dalej, na swoją kolej czekały już dzieci, przygotowane przez Danutę Kędzierską, które w zabawny sposób przekazały kilka istotnych faktów na temat kapusty.

Szatkowanie kapusty wzbudziło najwięcej emocji na festynie. W szranki stanęły dwie pary: Andrzej Dutkowski z Olgą Burdyną oraz wicestarosta Stanisław Chwojnicki z wiceprzewodniczącą Sejmiku Dolnośląskiego Grażyną Malczuk. Obie pary poradziły sobie świetnie w związku z czym zwycięzcy nie wyłoniono.

Gdy na scenie występowała Natalia Dudziak z pracowni wokalnej Agnieszki Orawiec zachwyt wśród zebranych wywołała Olga Burdyna w fantazyjnym kapuścianym stroju. Jeszcze tylko występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie i nadeszła pora na następny konkurs. Tym razem zadaniem było rzucanie kapustą do celu. W zabawie udział wzięli zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Po nich na scenie pojawił się wyczekiwany Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, którego występ porwał do tańca pierwszych odważnych.

Gwiazdami wieczoru były siostry Ireny i Natalii Jewtuszok, utalentowane bandurzystki z Ukrainy. Dziewczęta szybko skradły serca publiczności uśmiechem oraz optymizmem, płynącym z każdym kolejnym utworem, zagranym przez artystki. Dobór repertuaru sprawił, że zgromadzeni na placu przed Domem Ludowym ochoczo włączyli się do wspólnego śpiewania.

Festyn Kresowej Kapusty zakończyła zabawa taneczna. Dodatkowo przez cały dzień można było wziąć udział w loterii fantowej, animacjach dla dzieci oraz skosztować przysmaków, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

W imieniu organizatorów dziękujemy fundatorom krzyża: Kamieniarz s.c. Łukasz Modliński, Jan Cołokidzi, Mariola i Zbigniew Korczowscy, Barbara i Tadeusz Kozdraś, KGW Żeliszów, Ekoceramika Spółka Suszki, Agnieszka i Robert Krzyżanowscy, Róża Matki Boskiej Częstochowskiej, Lidia i Jacek Kozłowscy, Lucyna i Andrzej Kędzierscy, Olga i Józef Burdyna, Ryszard Kaprawy, Izabela i Mariusz Urwant, Maria i Tadeusz Góreccy oraz Zakład Kamieniarski Dubieccy.

(Gmina Bolesławiec/Karolina Wieczorek)