Wyłudził 10 tys. zł od dwóch staruszek

Wyłudził 10 tys. zł od dwóch staruszek
fot. Krzysztof Gwizdała Bolesławiecka policja apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i niewpuszczanie do domów obcych.
istotne.pl oszustwo, kradzież

Złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Ich ofiarą najczęściej padają osoby starsze, mieszkające samotnie. Kolejny tego typu przypadek miał miejsce 29 kwietnia. Ofiarą oszustów padły dwie bolesławianki (85- i 82-latka), do których zadzwonił mężczyzna podający się za ich wnuczka. Powiedział, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy. Od obu kobiet wyłudził po 5 tys. zł.

Policja ostrzega: przestępcy, po wybraniu ofiary, dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Zdarza się też, że do mieszkania zapuka osoba podająca się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub przedstawiciela ZUS-u i poprosi o wypełnienie ankiety związanej rzekomo z planowaną podwyżką renty lub emerytury.

W ankiecie podajemy, ile mamy oszczędności, jak nazywają się członkowie naszej rodziny lub kto się nami opiekuje. W ten sposób dostarczamy oszustom informacji.

Następnie dzwonią oni do nas i zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji (rodzinnej, finansowej, życiowej) i prosi o pomoc. Gdy fałszywy wnuczek ma się zjawić po pieniądze, telefonuje, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów (choroba, szpital, wyjazd itd.). Ale dodaje, że przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i, oczywiście, nigdy więcej się już nie pojawia.

Przestępcy żerują na naiwności ludzi. Policja apeluje do mieszkańców naszego powiatu, by zadbali o swoich bliskich, którzy są w podeszłym wieku, i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy:

  • podawać przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, tego, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy
  • wypełniać żadnych ankiet zawierających podobne pytania
  • wydawać gotówki ani żadnych innych rzeczy osobom nieznanym
  • wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób.

Wszystkie tego typu sytuacje należy bezzwłocznie zgłosić policji.

(informacja: KPP Bolesławiec/ii)