Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru

Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru
fot. Grażyna Hanaf Corocznie w Bolesławcu ma miejsce ważne wydarzenie. Bolesławianie składają hołd Polakom zesłanym na Sybir nazywanym Golgotą naszego narodu.
istotne.pl marsz żywej pamięci, związek sybiraków

Zarząd Koła Związku Sybiraków, Prezydent Miasta Bolesławiec, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Gimnazjum Samorządowe nr 2 zaprosili bolesławian na Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz rozpoczął się na bolesławieckim rynku, gdzie odbyło się przywitanie pocztów sztandarowych szkół i wszystkich uczestników. To przedsięwzięcie upamiętnia Polaków, którzy na przestrzeni stuleci byli wywożeni na Syberię, gdzie cierpieli i umierali z głodu, zimna i katorżniczej pracy.

Przed tegorocznym marszem odbyło się uroczyste wbicie gwoździ fundacyjnych przez fundatorów w sztandar Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – Czekaliśmy na ten sztandar 25 lat – mówił Michał Wojdyła, przewodniczący Towarzystwa. – Dziękuję za pomoc w jego ufundowaniu. Będzie nam służył. Wielu z nas już odeszło, ale widzę dziś młodzież, która mam nadzieję będzie dalej nas wspominać.

Z bolesławieckiego Rynku uczestnicy Marszu przeszli na cmentarz komunalny pod pomnik Zesłańców Sybiru. W marszu uczestniczyły sztandary Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Koła Historycznego VI Pułku Ułanów Kaniowskich, Gimnazjum samorządowego nr 2, Miejskiego Zespołu Szkół nr 2, Miejskiego Zespołu Szkół nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Szkoły Podstawowej w Ocicach.

Marsz Żywej PamięciMarsz Żywej Pamięcifot. G. Hanaf
Marsz Żywej PamięciMarsz Żywej Pamięcifot. G. Hanaf
Marsz Żywej PamięciMarsz Żywej Pamięcifot. G. Hanaf