Spotkanie z pisarką i konkurs dla Czytelników

Maria Ewa Sołtys
fot. istotne.pl Z inicjatywy Józefy i Marka Witasów, właścicieli księgarni Agora, w Pałacu Ślubów odbyło się spotkanie z Marią Ewą Sołtys, córką i wnuczką wybitnych lwowskich kompozytorów oraz autorką książki „Tylko we Lwowie”.
istotne.pl 0 literatura, księgarnia agora, sołtys

Reklama

Książka „Tylko we Lwowie. Dzieje życia Mieczysława i Adama Sołtysów” nie przypadkiem została wydana nakładem Wydawnictwa Ossolineum, które funkcjonowało w tym mieście do 1945 r. Maria Ewa Sołtys, która gościła w Bolesławcu 19 września, jest córką Adama i wnuczką Mieczysława Sołtysów – dwóch wybitnych kresowych kompozytorów i wielkich patriotów. Co więcej, nadal mieszka mieszka w rodzinnym mieście swoich przodków.

Wraz z autorką do Bolesławca przyjechali Mieczysław Sołtys (syn pisarki) oraz Wojciech Szydłowski, prezes legnickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wszyscy troje opowiadali o życiu we Lwowie. Przytoczyli wiele anegdot związanych z Kresami i z powojennym losem wielu kresowian.

fot. Gerard Augustyn

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano m.in. o wielkości kultury kresowej. „Ta ziemia robiła talenty” powiedziała Maria Ewa Sołtys. Jej zdaniem, o tym, że na na wschodnich ziemiach polskich powstawały dzieła wyjątkowe, decydowały przede wszystkim dwie rzeczy: wielość kultur i piękne krajobrazy. Poruszono też kwestię odradzającego się na Ukrainie nacjonalizmu i depolonizacji Lwowa. Syn pisarki zauważył, że w polskich szkołach we Lwowie uczy się coraz więcej Ukraińców i Rosjan. Tyle że oni traktują te placówki jako szansę, by wyjechać na Zachód.

Konkurs dla Czytelników

Dla Czytelników serwisu IstotneInformacje.pl mamy dwie książki pod tytułem „W XX wieku w Europie torturowano za wyznanie rzymskokatolickie” (praca zbiorowa pod redakcją Jana Młotkowskiego). Dzieło, opatrzone bardzo drastycznymi ilustracjami, mówi o ludobójstwie, jakiego dokonali na Kresach ukraińscy nacjonaliści. Nagrody ufundował legnicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Książki otrzymają dwie pierwsze osoby, które za pomocą formularza kontaktowego odpowiedzą na pytanie: w którym roku powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich? Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców Bolesławca. Uwaga: przy wysyłaniu odpowiedzi prosimy o podanie swojego numeru telefonu.

(informacja GA)

Reklama