Wykład prof. Grzegorza Straucholda z okazji Dnia Niepodległości w I LO

Grzegorz Strauchold
fot. istotne.pl Podczas uroczystości wszyscy zebrani mogli posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestniczek zajęć pracowni wokalnej MDK. Najważniejszym punktem obchodów był wykład prof. Grzegorza Straucholda o niepodległości.
istotne.pl 0 święto, wykład, niepodległość, 1lo bolesławiec

Reklama

Zorganizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu uroczystość odbyła się 12 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy zebrani mieli okazję posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestniczek zajęć pracowni wokalnej MDK. Roksana Walczak, Joanna Stec, Celina Lampart, Justyna Orłowska, Alicja Kołacz i Barbara Szewczenko zaśpiewały m.in. „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Rotę”.

fot. Gerard Augustyn

W uroczystości wzięli udział m.in. kombatanci, weterani i sybiracy. Wicestarosta Stanisław Chwojnicki podziękował wszystkim za to, co robili i robią dla ojczyzny.

Od lewej: por. Stanisław Zarzycki, por. Władysław Hołub, płk Edwad OlkiewiczOd lewej: por. Stanisław Zarzycki, por. Władysław Hołub, płk Edwad Olkiewiczfot. Gerard Augustyn

Najważniejszym punktem środowych obchodów Święta Niepodległości był wykład prof. Grzegorza Straucholda, historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęcony niepodległości. „Co rozumiemy przez słowo niepodległość?” zapytał naukowiec. – „Wyobraźcie sobie państwo, że jakiś szaleniec teraz ogłasza niepodległość Kurdystanu. Wiecie, co by się zdarzyło? Pół świata wywróciłoby się do góry nogami, a co najmniej Bliski Wschód”. Profesor mówił m.in. o tym, w jaki sposób ewoluowało pojęcie niepodległości; że słowo to znaczyło co innego w XIX wieku, a inne znaczenie ma w wieku XXI, gdy Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Czym jest patriotyzm? „Ludzie w to słowo wkładają wszystko: dobrą naukę, uczciwość” mówi portalowi IstotneInformacje.pl uczestnik środowej ceremonii Hieronim Kosior, pułkownik w stanie spoczynku. – „Ale to jest coś wyższego, coś ważniejszego”. Podobnego zdania jest Edward Mroczek, były dowódca 62 Kompanii Specjalnej. „Patriotyzm to jest ciężka praca na co dzień. Tak jak kwiat, trzeba go kultywować i pielęgnować” stwierdza. „Uroczystości patriotyczne organizuje się z pompą wtedy, kiedy przypadają okrągłe rocznice. A praca nad uświadamianiem młodym ludziom historii naszego narodu powinna trwać cały czas” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

Uroczystość poprowadzili Ewa Lijewska i Cezariusz Rudyk.

(informacja ii)

Reklama