Dzień Języków Obcych w I LO

Dzień Języków Obcych w I LO
fot. Gerard Augustyn Podczas obchodów Dnia Języków Obcych wybrano najlepsze prezentacje krajów świata, przygotowane przez uczniów szkoły. Zwycięskie stoisko zaprezentowała klasa II d, a konkurs piosenki „Lingua et musica” wygrała Alicja Kołacz z I Prywatnego Gimnazjum.
istotne.pl konkurs, dzień, i lo, języków

I Liceum Ogólnokształcące organizuje obchody Dnia Języków Obcych od 2003 r. To szkolne święto ma zarazem uczyć i bawić. Poszczególne klasy I LO i I Prywatnego Gimnazjum rokrocznie przygotowują stoiska wylosowanych wcześniej krajów całego świata. „W tym roku są to kraje mniej znane i mniej popularne” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Bogna Łasica, jedna z koordynatorek tegorocznych obchodów święta.

fot. Gerard Augustyn

To niejedyna nowość. Po raz pierwszy w programie Dnia Języków Obcych znalazły się wykłady. Prelekcje poświęcone Algierii i Rumunii wygłosili absolwenci I LO – Adam Makuła i Krzysztof Syrycki.

fot. Gerard Augustyn

W korytarzach liceum ustawiono m.in. stoiska Estonii, Kenii, Gruzji, Korei, Wietnamu, Kazachstanu czy Mongolii. „W zasadzie co roku były tak znane państwa jak Włochy, Grecja czy Hiszpania” mówi Stanisław Ratajski z klasy III b, która przygotowała stoisko Papui-Nowej Gwinei. „Tym razem było trudniej” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

Nie znaczy to, że uczniowie placówki sobie nie poradzili z tym zadaniem. Peruwiańscy Indianie, wódz papuańskiego plemienia, narciarz z Estonii, wietnamski mistrz kuchni, Wikingowie, orientalne piękności – w murach I LO można było tego dnia spotkać istny kalejdoskop barwnych postaci.

fot. Gerard Augustyn

Na stoisku rumuńskim próbowano mi sprzedać sweter, czapkę i „konsolę” do gier. „Rumunia kojarzy się Polakom przede wszystkim z handlem przygranicznym” tłumaczy Tomasz Szczegodziński z I e. „Staraliśmy się, by to, co przygotowaliśmy, było zabawne. Myślę, że nam się udało” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

W konkursie zwyciężyła klasa II d, która przygotowała stoisko kubańskie. Na drugiej pozycji uplasowała się III b (Papua-Nowa Gwinea), a na trzeciej – klasa II b (Litwa). Wszystkie klasy otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez Komitet Rodzicielski.

fot. Gerard Augustyn

Zwieńczeniem święta był Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Lingua et musica”, zainicjowany i zorganizowany przez nauczycielkę Agatę Kozicką. Zanim jednak rozpoczęła się część konkursowa, na scenie wystąpił świetny Chór Informatyków, który wykonał pieśń „Przybyli ułani pod okienko”.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Podczas konkursu wszyscy zgromadzeni w auli I LO mieli okazję wysłuchać 8 wykonawców. Publiczność reagowała bardzo żywiołowo, odśpiewując niektóre utwory wraz z młodymi artystami. Po zakończeniu części konkursowej wystąpiła gwiazda, czyli... nauczyciel Sławomir Zimniak, który zaśpiewał „Jajco holenderskie blues” Michała Tarkowskiego. Występ wywołał ogromy entuzjazm publiczności. Na bis nauczyciel zagrał nieśmiertelny klasyk Dżemu.

fot. Gerard Augustyn

Jury (w składzie: Zuzanna Mróz, Dorota Startek, Paula Ryba i Leszek Idzikowski) wyróżniło zespół Derywacja Wsteczna z I Prywatnego Gimnazjum. Trzecie miejsce zdobył Maciej Cierniak, który zaprezentował utwór Andrei Bocellego „Con te Partiro”. Drugie miejsce jurorzy przyznali Patrycji Rzeźwickiej za piosenkę „I Don't Wanna Lose You” z repertuaru Tiny Turner.

Alicja Kołacz zaśpiewała piosenkę Evy Farny „Zapadlej Kram”Alicja Kołacz zaśpiewała piosenkę Evy Farny „Zapadlej Kram”fot. Gerard Augustyn

Pierwsze miejsce wywalczyła Alicja Kołacz z I Prywatnego Gimnazjum, która zaśpiewała piosenkę Evy Farny „Zapadlej Kram”.

(informacja GA)