W lipcu rusza polsko-niemiecki projekt edukacyjny

Pomalowane ręce w kolory z flag Niemiec i Polski
fot. istotne.pl Międzynarodowy projekt edukacyjny "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość" to inicjatywa Starostwa Powiatowego w Bolesławcu oraz zaprzyjaźnionego powiatu Rhein-Sieg z Niemiec. Projekt jest skierowany do młodzieży i ma pomóc w budowaniu przyszłych relacji pomiędzy Polakami i Niemcami.
istotne.pl 0 polska, niemcy, młodzież

Reklama

W projekcie weźmie udział ośmiu Polaków, laureatów konkursu "Moje drzewo genealogiczne" oraz ośmiu Niemców. Pozostałe sześć osób to opiekunowie, wykładowcy oraz tłumacze. Program wspólnego projektu edukacyjnego podzielono na dwie części. Pobyt w Polsce zaplanowano od 10 do 15 lipca. Kolejne pięć dni to pobyt po stronie niemieckiej. Koszt uczestnictwa w projekcie wyniesie około 150 złotych od osoby.

Program projektu jest bardzo bogaty. W planach jest między innymi zwiedzanie obozu koncentracyjnego Gross Rosen, Kościoła Pokoju w Świdnicy, całodniowa wycieczka do Wrocławia. W czasie pobytu w Niemczech będzie można zwiedzić Dom Historii Niemiec w Bonn oraz Muzeum Siebengebirge. Zaplanowane jest także spotkanie z byłymi mieszkańcami Bolesławca, mieszkającymi obecnie w Siegburgu, zwiedzanie miejscowego Starostwa oraz wzgórza świętego Michała. Nie lada atrakcją będzie również spływ pontonowy rzeką Sieg.

Młodzi ludzie z obu krajów będą mieli okazję do lepszego zrozumienia wspólnej historii, tradycji i kultury. Zapoznają się z niebezpieczeństwami związanymi z subiektywnym interpretowaniem zdarzeń z przeszłości. Oprócz tego poznają współczesne zagrożenie płynące ze strony ugrupowań nacjonalistycznych. Celem projektu jest także wskazanie sposobów współpracy, komunikowania się, rozwiązywania konfliktów grupowych.

Projekt edukacyjny "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość", jest realizowany wspólnie przez Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu oraz Powiatowy Urząd do spraw Młodzieży Starostwa Powiatowego w Siegburgu.

Reklama