Nadpalona kamienica będzie odremontowana

Nadpalona kamienica będzie odremontowana
fot. B.org Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek strażacy gasili płonącą kamienicę przy ulicy Gdańskiej 16. Po zakończeniu akcji przystąpiono do porządkowania pogorzeliska. Wiadomo już, że budynek będzie odremontowany.
istotne.pl straż pożarna, pożar

Pożar zauważono w niedzielę około godziny 17:00. Palił się dach budynku. Akcja była trudna, ponieważ ogień wszedł w drewniane stropy. Zagrożenie stwarzały trzy wolnostojące kominy. Gdyby runęły, mogłyby zawalić cały budynek. "To była bardzo trudna i niebezpieczna akcja, niebezpieczna również dla życia strażaków. Dlatego działania były prowadzone z zewnątrz, z drabin i podnośników" tłumaczy dowodzący akcją Jerzy Kieler, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej. W poniedziałek po północy strażacy dogaszali ogień w drewnianym stropie oddzielającym strych od III piętra. Później usuwali pozostałości po stropie na najwyższej kondygnacji. Dogaszali również pojedyncze źródła ognia.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Od wczesnych godzin porannych strażacy służyli pomocą mieszkańcom kamienicy i pomagali im wynosić ocalałe mienie. Akcja gaśnicza zakończyła się w poniedziałek około godziny 10:00. Dach nad głową straciło 16 rodzin, blisko 40 osób.

W południe rozpoczęto porządkowanie pogorzeliska. Na teren kamienicy wkroczyła ekipa budowlana, następnie dołączyli do nich żołnierze z bolesławieckiej Jednostki Wojskowej. Przez resztę dnia wynoszono i wywożono ocalałe mienie do lokali zastępczych. Wiele osób skorzystało z gościnności rodzin i znajomych.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Poszkodowani dostaną w formie zaliczek po 100 i 200 złotych na osobę. "Wyższe kondygnacje będą wysiedlone. Ludzie dostaną propozycję nowych mieszkań. W przypadku lokatorów, którzy mieszkali niżej, dostaną oni mieszkania tymczasowe" mówi Karol Stasik, zastępca prezydenta Bolesławca. Już teraz wiadomo, że kamienica zostanie odremontowana.

Pomoc dla poszkodowanych

Pomoc dla pogorzelców organizują między innymi służby Urzędu Miasta Bolesławiec, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, PCK, TPD, MZGM, Caritas, wojsko.

W dniach od 16 do 23 czerwca na terenie Bolesławca i w sklepach PCK zorganizuje kwestę dla pogorzelców. Datki pieniężne można również wpłacać na rachunek bankowy: 06 1020 2137 0000 9802 0048 5573 – Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu z dopiskiem: Pogorzelcy.

Dary rzeczowe (np. ubrania, pościel, meble) można dostarczać do siedziby PCK przy al. Tysiąclecia 30 (teren szpitala wojewódzkiego) w godz. 8.00-20.00